Spårvägens Friidrottsklubb

Spårvägens Friidrottsklubb
Tobias Lundgren på väg mot personligt rekord och sjätteplats i halvmaraton-SM! Foto: Deca Text & Bild

Personliga rekord av Tobias och Malin

Det blev två sjätteplatser för Spårvägen när SM i halvmaraton genomfördes inbakat i GöteborgsVarvet på lördagen. Tobias Lundgren debuterade och knep en SM-poäng tack vare 1:09:38 och samma placering nådde Spårvägen-debutanten Malin Liljestedt i damklassen.

Tobias gjorde nu sin allra första halvmaratonstart och hade två målsättningar med resan till Göteborg. Dels att springa under 70 minuter och dels att bli bland de sex bästa i SM.
– Och jag lyckades med båda! Det jag är mest nöjd med är sjätteplatsen, säger Tobias.
Han blev dock inte bäste spårvägare i loppet eftersom Daniel Woldu, som ännu inte är SM-behörig, kom i 21 seunder före. Daniel gick ut hårdast av spårvägarna och passerade 5 km på 15:20 men mattades sedan. Dock inte mer än att han blev trettonde totalt.
Johan Olsson blev 14:e i SM på 1:11:51 med tog det medvetet lite lugnt eftersom han haft skadeproblem under våren och är efter med träningen. Om två veckor springer han Stockholm Marathon. Det gör även Andreas Carlborg och Anders Szalkai som nu sprang i 3:30-fart – just den fart de tänkt öppna på i Stockholm om en vecka. Andreas blev nu 21:a i SM på 1:13:55 med Anders placeringen och sekunden efter.

Malin vem?
På sjätte plats i damlistan återfinns Malin Liljestedt, född 1980, på 1:22:56 och tävlandes för Spårvägen. Detta var faktiskt hennes allra första tävling för Spårvägen eftersom hon blev medlem så sent som för några dagar sedan!
Malin förbättrade nu sitt personliga rekord från Gävle för två veckor sedan med 29 sekunder! En lysande debut i det blå tävlingslinnet med andra ord!
Nästa bäste Spårvägen-tjej blev Cecilia Lindberg som också satte personligt rekord med en dryg minut – 1:27:19!
Alla resultaten från GöteborgsVarvet

Fler bilder finns i bildarkivet!

Resultat SM i halvmaraton
Göteborg 16 maj 2009

Män
1) Erik Petersson, Mölndals AIK, 1:06:49
6) Tobias Lundgren 1:09:38 (debut)
14) Johan Olsson 1:11:51
21) Andreas Carlborg 1:13:55
22) Anders Szalkai 1:13:56
Anm: Daniel Woldu sprang utom SM och blev bäste spårvägare i GöteborgsVarvet på 1:09:17.

Kvinnor
1) Isabellah Andersson, Hässelby SK, 1:14:22
6) Malin Liljestedt 1:22:56 (pers)
31:a i GbgVarvet: Cecilia Lindberg 1:27:19