Spårvägens Friidrottsklubb

Spårvägens Friidrottsklubb
Marie Sönnerfors var en av alla Spårvägen-medaljörer på Vellinge IP. Marie tog silver på 200 m i F19. Foto: Deca Text&Bild

JSM-USM17: Sju guld i Vellinge!!

Med sju guld, tre silver och 2 brons gjorde Spårvägen ett av sina bästa JSM någonsin. Det blev faktiskt guld i fem av de sex klasserna på JSM-USM17 på Vellinge IP strax söder om Malmö där mästerskapet genomfördes sista helgen i augusti.

Om man räknar poäng bland de sex bästa (7, 5, 4, 3, 2, 1) så blir det 83 – fyra fler än i Karlstad 210. Vi noterar också att bland annat Moa Hjelmer saknades i K22 (var i Daegu på VM). Med henne på startlinjen hade det sannolikt blivit minst en medalj till.

Medaljutdelningen på JSM-USM17 sedan 17-årsklassen flyttades över till JSM-arrangemanget 2007:
2011 Vellinge: 12 medaljer (7-3-2) = 29 medaljpoäng
2010 Karlstad: 11 medaljer (2-4-5) = 19 medaljpoäng
2009 Karlskrona: 11 medaljer (3-6-2) = 23 medaljpoäng
2008 Norrtälje: 8 medaljer (4-4-0) = 20 medaljpoäng
2007 Uddevalla: 8 medaljer (2-5-1) = 17 medaljpoäng.

Resultat JSM-USM17 i Vellinge 26–28/8 2011
Guld (7)

M22 800 m: Johan Svensson 1:50.78
M22 Stav: Erik Thorstensson 4.91
P19 Diskus: Daniel Ståhl 58.64 (vann med 7.13)
P17 800 m: Alexander Holmblad 1:55.99 (vann med 1.94)
P17 1500 m: Alexander Holmblad 4:04.23 (vann med 3.75)
F19 Stav: Sophie Jensen 3.49 (vann med 8 cm)
F17 Stav: Alissa Söderberg 4.20 (pers; vann med 89 cm)

Silver (3)
P19 Kula: Daniel Ståhl 18.31 (11 cm från guld)
P17 Stav: Trolle Olson 4.44 (6 cm från guld)
F19 200 m: Marie Sönnerfors 24.65w (24.60W i semi)

Brons (2)
M22 110 m häck: Marvin Tay 14.30
F17 100 m häck: Alissa Söderberg 14.40

Fyra
K22 Höjd: Moa Thorstensson 1.69 (7 cm från brons)

Femma
K22 200 m: Gladys Bamane 25.10w (25.03 i försök)
K22 100 m: Gladys Bamane 12.18 (0.17 från brons)
F19 100 m: Marie Sönnerfors 12.20w (0.14 från brons; 12.15 i försök)

Sexa
M22 100 m: André Drummond 10.83 (10.75 i semi)
F19 Höjd: Sabina Sandberg 1.67 (samma höjd som vinnaren)

Sjua
F19 Spjut: Sophie Jensen 36.39

Åtta
P19 Längd: Björn Bamane 6.53

Nia
F17 Tresteg: Aina Griksaite 11.12

Elva
P19 1500 m: Niklas Könberg 4:15.76

Utslagen i semifinal
P19 100 m: Oskar Johansson 11.14w (0.16 från final; 11.05w i försök)
P19 200 m: Oskar Johansson 22.59 (0.37 från final)
P17 100 m: Trolle Olson ej start (11.45w i försök)

Utslagen i försök
P19 800 m: Niklas Könberg 2:06.42 (6.34 från final)
F17 200 m: Aina Griksaite 26.33 (0.41 från final)

Utan resultat
P19 Tresteg: Björn Bamane
F19 100 m häck: Sabina Sandberg bröt i försöken.

Hela resultatlistan
Gren-för-gren-referaten på friidrott.se