Spårvägens Friidrottsklubb

Spårvägens Friidrottsklubb
Guld smakar gott! Moa Hjelmer med sina guldmedaljer på 200 och 400 m. Foto: Deca Text&Bild

Historiskt SM för Spårvägen

SM i Gävle den gångna helgen blev Spårvägens bästa genom alla tider om man ser till antalet medaljer. Med 5 guld, 8 silver och 2 brons blev det hela 15 medaljer och fler har det aldrig blivit i ett och samma SM.

De 15 medaljerna innebar 33 medaljpoäng räknat på 3-2-1 för guld-silver-brons vilket kan jämföras med 29 i Sollentuna 1995 då Spåret tog 12 medaljer – 7 guld, 3 brons och 2 silver.
Tittar man på standaret – poäng för de sex bästa – så tog Spårvägen 98 poäng att jämföra med bland annat 74 i Falun i fjol och 79,5 i Västerås för tre år sedan.

Standarpoängen de senaste åren där män och kvinnor summerats.
2011 Gävle: 67+31 = 98 poäng
2010 Falun: 46+28 = 74
2009 Malmö: 50+21,5 = 71,5
2008 Västerås: 53,5+26 = 79,5
2007 Eskilstuna: 42+24 = 66
2006 Sollentuna: 27+19 = 46
2005 Helsingborg: 14+15 = 29
2004 Karlstad: 27+11 = 38
2003 Norrtälje: 22,5+8 = 30,5
2002 Gävle: 30+6 = 36

Resultat SM i Gävle 11–14/8 2011

Guld (5)
M 100 m: Nil de Oliveira 10.65 (10.58 i semi)
M Kula: Niklas Arrhenius 18.85
M Diskus: Niklas Arrhenius 63.09
K 200 m: Moa Hjelmer 23.16w
K 400 m: Moa Hjelmer 51.58 (svenskt rekord)

Silver (8)
M 200 m: Nil de Oliveira 20.88w
M 800 m: Johan Svensson 1:53.34
M 10 000 m: Fredrik Uhrbom 29:51.54
M Kula: Leif Arrhenius 18.62
M Diskus: Leif Arrhenius 59.37
K 5000 m: Malin Liljestedt 16:38.20
K 400 m häck: Nuulu Ndiwabene 60.65
K Stav: Alissa Söderberg 4.19 (klubbrekord)

Brons (2)
M 110 m häck: Marvin Tay 14.30
M Stav: Erik Thorstensson 4.93

Fyra (2)
M 5000 m: Fredrik Uhrbom 14:22.38
M Kula: Daniel Ståhl 16.68

Femma (3)
M 110 m häck: Joakim Blaschke 14.71
M 400 m häck: Mattias Sunneborn 54.46 (54.06 i försök)
M Diskus: Daniel Ståhl 55.60 (pers)

Sexa (3)
M 5000 m: Olle Walleräng 14:24.22
K Stav: Klara Vegerfors 3.74
K Slägga: Karin Engström 59.35

Sjua (1)
K 3000 m hinder: Cecilia Norrbom 11:15.73

Åtta (3)
M 400 m: Martin Cameron 50.43 (50.24 i försök)
M 1500 m: Marcus Gustafsson 4:07.44 (3:58.15 i försök)
K 200 m: Gladys Bamane 25.14w

Nia (4)
M 3000 m hinder: Henrik Jakobsson 9:35.40
M Tresteg: Mattias Sunneborn 14.87w
K 1500 m: Linnéa Smeds 4:41.50
K Slägga: Anneli Ståhl 56.85 (56.98 i kval)

Utslagen i semifinal
M 100 m: André Drummond 11.00 (11.00 i försök)
M 100 m: Emil Zail 11.01 (11.00 i försök)
M 100 m: Carl Armfelt 11.12 (11.00 i försök)
M 200 m: Carl Armfelt 22.40 ()

Utslagen i försök
M 100 m: Oscar Johansson 11.18
M 200 m: Emil Zail 23.03
K 100 m: Gladys Bamane 12.41
K 100 m: Marie Sönnerfors 12.47
K 200 m: Marie Sönnerfors 25.55

Bröt
M 800 m försök: Daniel Norberg
K 10 000 m: Lilian Magnusson (fick hälsporre)

Hela resultatlistan.