Det var i det närmaste perfekta förhållanden i Hässelby på söndagen med 13–14 grader, sol och klarblå himmel. Flo Jonsson vann med sju sekunder sedan Anja avslutat loppet riktigt bra. Flo har i höst sprungit fyra millopp och hela tiden förbättrat sina placeringar. Blir det långlopp även på bana nästa år tro? En terrängsatsning blir det hur som helst i höst.
Bland övriga Spårvägen-tjejer märks Cecilia Lindberg som blev åtta på 38:15 och Johanna Brinne Roos som blev artonde på 39:42.
Oskar fyra
Enhörnas Erik Sjökvist vann herrklassen på 30:23 och bäste spårvägare blev Oskar Landin som fyra på 31:43. Patrik Tjärdal slutade åtta på 32:19, Daniel Woldu elva på 32:57, Viktor Johansson hade 37:48 och Johan Jonsson Dahl kom i mål på 38:08.
Hela 3384 löpare var anmälda till detta det 21:a Hässelbyloppet och 2525 kom till start. Av dem fullföljde 2516 löpare – rekord!
Alla resultaten.