Spårvägens Friidrottsklubb

Spårvägens Friidrottsklubb
Alexander Holmblad vann både 800 och 1500 m i P17. Foto: Deca Text&Bild

USM17: Dubbla guld för Alexander

Alexander Holmblad har i sommar satt personliga rekord på både 800 och 1500 m och att han verkligen nått en ny nivå visade han genom att ta guld på båda distanserna i P17 i Vellinge. Det var dessutom övertygande segrar!

I 1500 m-finalen på lördagen drog han upp farten efter första varvet och fick lucka. Den lyckades ingen hämta in och Alexander vann med hela 3.75 sekunder på 4:04.23. Några timmar senare var han snabbast i 800 m-försöken och han var snabbast även där och var flera meter före tvåan tack vare 2:02.32.
I finalen på söndagen gick han på bortre långsidan loss tillsammans med Hampus Börjesson och Simon Spencer och gled sedan ifrån till ännu en överlägsen seger (1:55.99). Segermarginalen var hela 1.94!
Alexander tog som bäst brons på 3000 m i fjolårets USM och nådde i vintras för första gången hela vägen upp till toppen på prispallen då han vann IUSM på 1500 m.