Spårvägens Friidrottsklubb

Spårvägens Friidrottsklubb
Emma Sralla – 17 år och redan nummer sju i Spårvägen genom tiderna med seniordiskusen. Foto: Jonas Hedman

U20-EM: Emma Sralla finalist i mästerskapsdebuten

Mindre än en månad efter att hon blev spårvägare gjorde Emma Stralla, 17, mästerskapsdebut på U20-EM i Tallinn och tog sig till final. Där slutade hon elva på 48.91.

Emma Sralla är född 2004 – och fyller 17 år senare i år – och uppvuxen i Texas där hon började med friidrott – främst diskus – för fyra år sedan. Hon har dubbelt medborgarskap – svensk mamma och amerikansk pappa – och förbättrade i mars sitt personliga rekord med fyra meter till 52.01 vilket är Sverige-bästa genom tiderna i F17.

Finalist i mästerskapsdebuten
Hon kom på besök till Sverige i juni och gjorde fyra tävlingar före U20-EM med 49.19 som bästa resultat – nytt distriktsrekord i F17. I Tallinn mötte hon upp till två år äldre motståndare men lyckades ändå ta sig till final tack vare nya distriktsrekordet 49.35. I finalen slutade hon elva på 48.21 efter att i sista kastet nått 50 meter men lyckades inte stå kvar i ringen. Det hade annars räckt för att bli topp-8 och få göra ytterligare tre kast.
Det ska bli spännande att följa Emma framöver!

Resultaten

Emma Srallas biografi på friidrottsstatistik.se