Spårvägens Friidrottsklubb

Spårvägens Friidrottsklubb

Priser och rekord

Presentkort från Runners’ Store, bokpriser från TextoGraf Förlag med mera. Hallrekord i Sätra belönas med 3000 kr och tävlingsrekord med 1000 kr.

Bertil Bengtson Memorial
2008 instiftades Bertil Bengtson Memorial till minne av Spårvägens hedersordförande. 2024 ingick priset i Folksam GP som arrangerades samma dag som Raka Spåret.

Vinnare av Bertil Bengtson Memorial (1500 eller 3000 m)
2024 Samuel Pihlström, Hälle IF, 3:38.03 (Folksam GP)
2023 Archibald Casteel, Spårvägens FK, 8:32.42 (3000 m; Sollentuna)
2022 Oliver Löfqvist, Spårvägens FK, 3:50.58 (Sollentuna)
2021 Vidar Johansson, Sävedalens AIK, 3:45.84
2020  Kebede Endale, Etiopien, 3:42.37
2019  Stewart McSweyn, Australien, 7:47.99 (3000 m)
2018  Elmar Engholm, Hässelby SK, 3:47.54
2017  Kalle Berglund, Spårvägens FK, 3:40.81
2016  Staffan Ek, Huddinge AIS, 3:47.16
2015  Johan Rogestedt, F Stenungsunds FI, 3:44.34
2014  Tesfaye Cheru, Etiopien, 3:43.44
2013  Lofti Chebli, Hässelby SK, 3:44.99
2012  Nacerddine Hallil, Hässelby SK, 3:45.25
2011  Johan Walldén, Gefle IF, 3:46.35
2010  Daniel Lundgren, Turebergs FK, 3:51.10
2009  Olle Walleräng, Spårvägens FK, 3:46.42
2008  Johan Wallerstein, Malmö AI, 8:15.03 (3000 m)

Tävlings- och hallrekord
Per den 5.2.2024.
Tävlingsrekord (TR) och hallrekord (HR) i Sätra.

MÄN
60 m

TR: 6.64 Confidence Lawson, Storbritannien, 2019
HR: 6.56 Henrik Larsson, IF Göta Karlstad, 2023

200 m
TR: 21.47 Nil de Oliveira, Spårvägens FK, 2015
HR: 20.89 Johan Wissman, IFK Helsingborg, 2006

M 400 m
TR och HR: 46.58 Youssef Karam, Kuwait, 2020

M 800 m
TR: 1:46.96 Collins Kipruto, Kenya, 2020
HR: 1:45.90 Andreas Kramer, Ullevi FK, 2023

M 1500 m
TR: 3:40.81 Kalle Berglund, Spårvägens FK, 2017
HR: 3:38.03 Samuel Pihlström, Hälle IF, 2024

M 3000 m
TR: 8:04.29 Wouter Ploeger, Nederländerna, 2017
HR: 7:47.99 Stewart McSweyn, Australien, 2019

M 60 m häck
TR: 7.92 Fredrick Ekholm, Huddinge AIS, 2017
HR: 7.73 Philip Nossmy, Malmö AI, 2010

M Höjd
TR: 2.18 Peter Blom, IFK Lidingö, 2005
HR: 2.32 Stefan Holm, Kils AIK, och Staffan Strand, Hässelby SK, 2003

M Stav
TR: 5.40 Martin Eriksson, Hässelby SK, 1999
HR: 5.72 Malte Mohr, Tyskland, och Maksim Mazuruk, Ukraina, 2011

M Längd
TR: 7.92 Andreas Otterling, KFUM Örebro, 2016
HR: 8.19 Thobias Montler, Ullevi FK, 2023

M Tresteg
TR: 15.92 Anton Andersson, Örgryte IS, 2009, och Anders Møller, Danmark, 2013
HR: 17.37 Christian Olsson, Örgryte IS, 2003

M Kula
TR och HR: 21.59 Leonardo Fabbri, Italien, 2020

M Vikt
TR och HR: 22.11 Ragnar Carlsson, Hässelby SK, 2021

KVINNOR
K 60 m
TR: 7.38 Irene Ekelund, Kils AIK, 2013 och 2022
HR: 7.24 Julia Henriksson, Malmö AI, 2024

K 200 m
TR och HR: 23.45 Irene Ekelund, Malmö AI, 2015

K 400 m
TR: 53.34 Gunta Vaicule, Lettland, 2019
HR: 52.80 Lina Nielsen, Storbritannien, och Cátia Azevedo, Portugal, 2024

K 800 m
TR: 2:04.97 Anna Silvander, IFK Lidingö, 2015
HR: 2:03.36 Anna Silvander, IFK Lidingö, 2015

K 1500 m
TR: 4:10.25 Simona Vrzalova, Tjeckien, 2019
HR: 4:03.22 Georgia Bell, Storbritannien, 2024

K 3000 m
TR: 9:33.71 Jeri Emeru, Sundbybergs IK, 2013
HR: 9:14.85 Ulrika Johansson, Rånäs 4H, 2010

K 60 m häck
TR: 8.28 Manuela Bosco, Finland, 1999
HR: 8.04 Susanna Kallur, Falu IK, 2006

K Höjd
TR: 1.92 Ella Junnila, Finland, 2021
HR: 2.00 Kajsa Bergqvist, Turebergs FK, 2003

K Stav
TR: 4.30 Elienor Werner, Hässelby SK, 2016
HR: 4.63 Angelica Bengtsson, Hässelby SK, 2020, och Elisa Molinarolo, Italien, 2024

K Längd
HR och TR: 6.64 Khaddi Sagnia, Ullevi FK, 2019

K Tresteg
TR: 13.19 Fanny Ernestam, KFUM Örebro, 2016
HR: 13.90 Camilla Johansson, IFK Växjö, 2006

K Kula
TR: 18.66 Fanny Roos, Malmö AI, 2021
HR: 18.99 Chase Jackson, USA, 18.99

K Vikt (9.08 kg)
TR och HR: 21.88 Sara Forssell, IF Göta Karlstad, 2023