Vi satsar 48.000 kr i prispengar vilka fördelas på åtta heta grenar. Dessutom belönas tävlingsrekord med 1000 kr och hallrekord med 3000 kr. Det stora dragplåstret är manliga 1500 m som är Bertil Bengtson Memorial. Vinnaren får 5000 kr och om denne samtidigt underskrider hallrekordet 3:46.05 innebär det en förtjänst på 11.000 kr! (3000 kr för segern och 3000 kr för hallrekordet.)
– Vår ambition är att skapa ett bra tävlingstillfälle för senioreliten och även dra till oss utländska deltagare. Fjolårets galasatsning gav ett klart positivt gensvar med aktiva från i stort sett hela Sverige, säger ordförande Jan Kowalski.
Gott om landslagsfolk
2009 tävlade över 30 landslagsaktiva på Raka Spåret och den 31 januari är förhoppningen att det ska komma ännu fler. Bland dem som redan är klara för tävlingen märks fjolårsvinnaren på 1500 m och IEM-sjuan på 3000 m, Olle Walleräng, och etiopiskan Abeba Arigawis, 19, som i somras gjorde 2:02.98 på 800 m.
Raka Spåret i Sätrahallen är en av få inomhustävlingar som har alla grenar. De sista 90 minuterna på söndagseftermiddagen har galainramning där de åtta heta grenarna avgörs och där de tre främsta får pris. Tävlingen är också ett utmärkt tillfälle att i bra konkurrens testa banorna där inne-SM avgörs i slutet på februari.
Hemsidan för Raka Spårets 2010 har just öppnat och det går redan nu att anmäla sig direkt på webben. Förutom anmälningsfunktion finns en all info om tävlingen:
www.rakasparet.se.
Prisgrenarna 2010
Män: 400 m, 1500 m och stav.
Kvinnor: 400 m, 800 m, tresteg och kula.
Plus ytterligare en gren som bestäms i januari.