8e4004fa f1d8 4fc5 9219 01847ac3fb69

Nej, bilden är inte från Surbullespelen utan från Triumfglasspelen i november 2019. Foto: Maia Eppelin

Sju topp-3-placeringar i Norrköping

lör 8 jan, 2022

Den 6 januari var ett gäng Spårvägen-ungdomar och tävlade på Surbullespelen i Norrköping vilket resulterade i sju topp-3-placeringar. Läs Celina Reichardts rapport.

Efter förra årets inställda inomhussäsong fick några Spårvägens ungdomar äntligen tävla igen, under torsdagen gjorde vi en kul tävlingresa till Norrköping och Stadium Arena. Många goda resultat gjordes och här kommer några axplock från tävlingen.
Ebba Hasselgren Svensson stod för starten på dagen och genomförde ett stabilt lopp på 60 m häck i F17 där hon slutade på en andraplats med tiden 9.52 (ettan sprang endast 1 tusendel snabbare).

Seger för Oliver
Därefter följde Oliver Ericsson upp med en överlägsen vinst 60 m häck i P17 trotts ett kraftigt islag på sista häcken, tiden blev 8.83.
Vi hade fyra deltagare i F17 60 m där Tintin Treschow stod för bästa prestationen och tog hem en andraplats (8.42), detta i sin allra första tävling!
Ytterligare tre spårvägare var med i finalen – Gabriella Gumbricht femma på 8.99, Alice Ivarsson sexa på 9.01 och Aurora Boschini-Roine sjua på personliga rekordet 9.23.

3 x pers på 60 m
I P17 60 m had vi tre deltagare där Gustav Hellsten tog hem en andraplats med tiden perset 7.54, Konrad Sundbom Kopparberg var femma med 7.67 (pers) och Erik Andersson sexa på 7.85 (pb).
I seniorernas höjd stod Per Liljegren för en bra prestation och tog hem andraplatsen på 1.89 och i längd lyckades Oliver Ericsson sätta pers med 6.61. Även Kristelle Grahn satte pers i längd, 5.52, trots stumma ben efter 200 m.
August Humeur stod för dagens sista start när han överlägset vann B-finalen på 800 m på personliga rekordet 2:12.20 vilket innebar en tredjeplats totalt.

Spårvägen-resultaten
1:a plats
Oliver Ericsson (P17) 60m häck: 8.83 (pb)

2:a plats
Gustav Hellsten (P17) 60m: 7.54 (pb)
Tintin Treschow (F17) 60m: 8.42 (pb)
Ebba Hasselgren-Svensson (F17) 60h: 9.52 (pb)
Per Liljegren (M) höjd: 1.89

3:e plats
August Humeur (M) 800 m: 2:12.20 (pb)
Kristelle Grahn (K) 200 m: 27.49 (pb)

Övriga resultat
Konrad Sundbom-Kopparberg (M) 200 m: 24.22 (pb och 4:e plats) och 60 m (P17): 7.67 (pb och 5:e plats).
Erik Andersson (M) 200 m: 25.18 (pb och 7:e plats) och 60m (P17): 7.85 (pb och 6:e plats)
Alice Ivarsson 60m (F17): 9.01 (6:e plats) och längd (K): 4.26 (10:e plats).
Gabriella Gumbricht 60 m (F17): 8.99 (5:e plats) och längd (K) 3.68 (12:e plats)
Aurora Boschini-Roine 60 m (F17): och längd (K) 3.88 (11:e plats)
Oliver Ericsson längd (M): 6.61 (4:e plats och pb)
Lovisa Brink 60m (K): 9.14 (9:e plats)
Kristelle Grahn längd (K): 5.02 (6:e plats och pb)

Resultatlistan

Celina Reichardt