Cb50cab4 9813 41dc b5be 7a8bc8fd9f81

Jesper Arbinge tog tredje raka medaljen i kula på SM i Borås. Foto: Deca Text&Bild

SM: Åtta medaljer varav tre guld på Ryavallen

ons 1 sep, 2021

En vädermässigt tuff helg på Friidrotts-SM i Borås resulterade i åtta medaljer – 3 guld, 3 silver och 2 brons – plus ytterligare 13 topp-8-placeringar.

Det var riktigt kul att se hur Daniel Ståhl, Moa Hjelmer och Aina Griksaite levererade på högsta nivå med varsitt guld. Medaljfacit på åtta är lika med det i Uppsala förra året då det handlade om fyra guld, två silver och två brons vilket innebar 18 medaljpoäng (3-2-1 för guld, silver och brons) mot 17 nu. Årets medaljpoäng är den lägsta på tolv år – sedan Malmö 2009 då facit var tre guld, två silver och två brons.
Jeffrey Ige tog guld i kula i para-SM.

Dubbla fjärdeplatser i Standaren
Summerar man poängen för de 21 topp-8-placeringar så blir det 56 standarpoäng för män vilket gav fjärdeplats. Blott fyra fattades upp till 3:an Örgryte, sex till 2:an Hässelby och 13 till vinnaren Malmö AI.
MAI vann även kvinnliga standaret knappt före Ullevi, IF Göta och med Spåret fyra på 50,5. Så det blev två fjärdeplatser på 56 resp 50,5 poäng att jämföra med i fjol då herrarna var trea på 53 och damerna vinnare på 65.
Nedan Spårvägens alla tävlande i Borås och längst ner en förteckning över Spårvägens alla SM-medaljer på Stora SM sedan 2002.

Friidrotts-SM i Borås 27–29/8 2021
Guld (3)

M Diskus: Daniel Ståhl 67.04
K 400 m: Moa Hjelmer 53.71
K Tresteg: Aina Griksaite 13.78 (4 cm från klubbrekordet)

Silver (3)
M Kula: Daniel Ståhl 19.47
K Kula: Sara Lennman 16.98
K Diskus: Emma Ljungberg 54.60

Brons (2)
M 5000 m: Emil Danielsson 14:02.94 (1.03 från guld)
M Kula: Jesper Arbinge 18.83 (4 cm från pers)

Fyra (4)
M 1500 m: 4) Emil Danielsson 3:54.67
M 5000 m: 4) Mohammad Reza 14:05.15
M Diskus: 4) Niklas Arrhenius 53.37
K Slägga: Eleni Larsson 62.95

Femma (3)
M Kula: Niklas Arrhenius 17.54
K Diskus: Daniella Persson 50.36
K Slägga: Rebecka Hallerth 60.93

Sexa (4)
M 800 m: Joakim Andersson 1:50.44
M 5000 m: Oliver Löfqvist 14:06.52
K Stav: Annika Jönsson 3.56
K Längd: Sandra Törnros 6.05 

Sjua: M Längd: Marko Pestic 7.16 

Åtta: M 1500 m: Oliver Löfqvist 3:56.34

Nia: K 3000 m hinder: 9) Angelica Strandberg 10:52.42 (pers)

Tia
M 1500 m: Abdelfath Yassin 4:01.30
K Tresteg: Annina Stens 11.41
K Diskus: Hannah Hilding 44.10

Elva: K Diskus: Heidi Schmidt 44.01

Tolva: M Kula: Jeffrey Ige 14.09 (inkl guld i para-SM)

Trettonde: M 10 000 m: Nils Spetz 31:45.82

Final
M 200 m: Joel Groth ej start p g a sjukdom (21.65 i försök)
K 100 m: Irene Ekelund ej start p g a skadekänning (11.84 i försök).

Försök
M 1500 m: Johan Walldén 3:53.96
M 1500 m: Daniel Gleimar 3:59.91
M 110 m häck: Sidrak Afework 15.06
M 110 m häck: Philip Stömne 15.33
K 100 m häck: Elin Westerlund 14.54

Diskvalificerad
M 10 000 m: Mohammad Reza (ursprungligen tvåa i mål på 29:28.63)

Resultatlistan
Standaren

Spårvägens SM-medaljer sedan 2002
2021 Borås: 3+3+2 = 8 (17 medaljpoäng)
2020 Uppsala: 4+2+2 = 8 (18)
2019 Karlstad: 7+7+4 = 18 (39)
2018 Eskilstuna: 7+0+4 = 11 (32)
2017 Helsingborg: 4+3+0 = 7 (18)
2016 Sollentuna: 6+3+3 = 12 (27)
2015 Söderhamn: 3+7+5 = 15 (28)
2014 Umeå: 5+6+6 = 17 (33)
2013 Borås: 4+4+6 = 14 (26)
2012 Stockholm: 8+4+5 = 17 (37)
2011 Gävle: 5+8+2 = 15 (33)
2010 Falun: 4+2+3 = 9 (19)
2009 Malmö: 3+2+3 = 8 (16)
2008 Västerås: 3+6+3 = 12 (24)
2007 Eskilstuna: 3+4+1 = 8 (18)
2006 Sollentuna: 1+4+0 = 5 (11)
2005 Helsingborg: 0+1+2 = 3 (4)
2004 Karlstad: 3+2+1 = 6 (14)
2003 Norrtälje: 1+1+1 = 3 (6)
2002 Gävle: 2+3+0 = 5 (11)

Jonas Hedman