0bb918e4 2210 4c14 9661 73ddccef52d5

Oliver Löfqvist tog sitt tredje JSM-guld när han vann M22 1500 m i Linköping. Foto: Deca Text&Bild

JSM-USM17: Sex medaljer varav ett guld

ons 16 sep, 2020

När JSM-USM17 avgjordes i slutet på augusti så stod Oliver Löfqvist för en utmärkt insats då han sprang hem 1500 m-guldet i M22. Lägg till det fyra silver och ett brons under de fem JSM-USM17-dagarna.

Årets JSM-USM17 var på grund av Corona-pandemin och spridningsrisken av viruset fördelat till tre tävlingsorter och två helger – kast i Norrköping 21–23/8, löpning i Linköping 22–23/8 och hopp i Kristinehamn 29–30/8. I Linköping gjorde Oliver Löfqvist allt rätt på 1500 m då han spurtade hem guldet på 4:02.43, en dryg halvsekund före tvåan, KFUM Örebros Jonatan Gustafsson. Guldet var Olivers tredje efter seger i P19 terräng 2016 och på 5000 m 2017.

Tre silver i kast
Utöver det tog Spåret ytterligare fem medaljer varav tre silver i M22 och ett i F19. Henry Jacobsson var tvåa på 800 m på 1:55.94 – knappt 2,5 sekunder bakom Eskilstunas Yared Kidane. I M22 diskus satte Sebastian Löschner personligt rekord 50.36 och slutade tvåa bakom MAI:s Wictor Petersson, 57.51. Det var fina vindar på Norrköping Arena där sex av de sju första satte personligt rekord!
Silver tog även Ivar Moisander i M22 slägga där 61.96 var blott 1,5 meter från pers.
Utmärkt silverresultat även för Hannah Hilding i F19 där hon med 44.90 bara var 14 centimeter från pers och en dryg meter från guldet.
Årets medaljfacit – 6 medaljer (1 guld, 4 silver, 1 brons) kan jämföras med Göteborg 2019 – 9 medaljer (2–5–2).

JSM-USM17 i Linköping, Norrköping och Kristinehamn 21–30/8 2020
Guld

M22 1500 m: Oliver Löfqvist 4:02.43

Silver
M22 800 m: Henry Jacobson 1:55.94
M22 Diskus: Sebastian Löschner 50.36 (pb)
M22 Slägga: Ivar Moisander 61.96
F19 Diskus: Hannah Hilding 44.90

Brons
K22 Stav: Tilde Tofft 2.50 (åb)

Fyra
M22 5000 m: Oliver Löfqvist 15:15.10
M22 Kula: Sebastian Löschner 15.28
P19 110 m häck: Sidrak Afework 14.28
K22 400 m: Celina Reichardt 56.92 (pb)

Femma
M22 800 m: Tobias Eknor 1:58.37
M22 Höjd: Carl Windmark 1.87 (åb)
K22 1500 m: Jessica Borg 4:47.27
K22 Diskus: Daniella Persson 48.85

Sexa
M22 5000 m: Samuel Eriksson Lidbrink 15:32.12 (åb)
P17 1500 m: Jonatan Lamy 4:29.72
F17 100 m häck: Julia Håkansson 15.36

Sjua
P17 400 m: Tadesse Johansson 53.71 (3:a B-final)

Åtta
F17 1500 m: Elvira Fredin 5:00.95 (pb med 11 sekunder)

Nia
P17 3000 m: Jonatan Lamy 9:35.11
K22 Kula: Hannah Hilding 10.81

Tia
P19 400 m: Tor Ekström 52.61 (3:a B-final)
F19 800 m: Linnea Josefsson 2:30.99 (4:a B-final)

Elva
M22 Längd: Thomas Rydh-Sternbeck 6.40w
P19 400 m: Edvin Habermann 52.79 (4:a B-final)
P19 Höjd: Per Liljegren 1.83
F17 800 m: Elvira Fredin 2:28.39 (5:a B-final)

Trettonde
P17 800 m: Tadesse Johansson 2:09.83 (8:a A-final)

Bröt
K22 400 m häck: Celina Reichardt

Resultatlistorna
Löpning i Linköping 22–23/8
Hopp i Kristinehamn 29–30/8
Kast i Norrköping 21–23/8

Jonas Hedman

0726ee4c 527b 427a 870f a847f2432e66$event 170 250

lördag 19 september - 2020

  1. Stafesten

    - 19 augusti - 2020
  2. Sthlm Trail Run

    - 8 november - 2020