E9aa7157 4efe 409b b1ea 981877b8556b

Ett av Spårvägens 34 VSM-guld kom i M50 Svensk stafett 1000 m tack vare fr v Krister Hansen, Karl Dyall, Bengt Rilegård, Christian Bauer.

Medaljrekord på veteran-SM i Huddinge

mån 23 sep, 2019

Den 16–18 augusti arrangerades veteran-SM i Huddinge som med 68 medaljer faktiskt blev ännu bättre än i fjol.

Facit blev 34 guld, 18 silver och 16 brons vilket kan jämföras med fjolårets rad på Öland som var 30 – 20 – 10 och totalt 60 medaljer. Räknar man medaljpoäng – 3, 2, 1 poäng – så blev det 154 i år mot 140 i fjol.
Mattias Sunneborn tog tre sprintguld i M45, Åke Ruus tre kastguld i M65 och Helen Hermundstad tre sprinttitlar i K45. Men mesta vinnaren av alla var förre medeldistansaren Marie Forsberg som i K60 ställde upp i kula, diskus, slägga, spjut och vikt och vann samtliga. Lägg till detta ytterligare halvdussinet individuella dubbelvinnare.
Guld tog även Spårvägens ordförande Andreas Carlborg som vann M45 10 000 m på 34:03.83.
I lagtävlingen samlade Spårvägen ihop 539 poäng och blev åter bästa förening. Avståndet till tvåan Tureberg var tvåhundra poäng.

Spårvägens medaljörer på
Veteran-SM i Huddinge 16–18/8 2019

Guld (34)
M35 1500 m: Claes Bengtsson 4:13.94
M35 5000 m: Claes Bengtsson 15:23.45
M35 Kula: Jeffrey Ige 15.31
M40 800 m: Daniel Norberg 2:04.77
M45 100 m: Mattias Sunneborn 11.70
M45 200 m: Mattias Sunneborn 23.67
M45 400 m: Mattias Sunneborn 52.82
M45 10 000 m: Andreas Carlborg 34:03.83
M45 400 m häck: Mats Holmberg 62.02
M50 100 m: Mårten Skogman 12.21
M50 200 m: Mårten Skogman 25.14
M50 1000 m stafett: Spårvägen 2:28.89 (Krister Hansen, Karl Dyall, Bengt Rilegård, Christian Bauer)
M65 100 m: Christer Christophersson 13.07
M65 200 m: Christer Christophersson 27.42
M65 Diskus: Åke Ruus 44.79
M65 Slägga: Åke Ruus 38.95
M65 Vikt: Åke Ruus 15.12
K35 1000 m stafett: Spårvägen 2:26.43 (Ulrika Evjen, Anna Björkstedt, Jenny Åkervall, Helen Hermundstad)
K40 100 m: Anna Björkstedt 13.06
K40 200 m: Anna Björkstedt 27.15
K45 100 m: Helen Hermundstad 12.96
K45 200 m: Helen Hermundstad 26.92
K45 400 m: Helen Hermundstad 61.42
K45 Längd: Ulrika Evjen 5.07
K45 Tresteg: Ulrika Evjen 9.42
K50 400 m: Charlotta Häggström 72.42
K50 Kula: Lena Borg 10.81
K50 Spjut: Lena Borg 31.28
K55 Kula Görel Manners 9.17
K60 Kula: Marie Forsberg 8.35
K60 Diskus: Marie Forsberg 20.90
K60 Slägga: Marie Forsberg 27.67
K60 Spjut: Marie Forsberg 18.03
K60 Vikt: Marie Forsberg 11.33

Silver (18)
M40 400 m: Jonas Bergqvist 55.60
M45 800 m: Hjalmar Didriksson 2:09.50
M45 5000 m: Andreas Carlborg 16:33.72
M45 Höjd: Hans Eriksson 1.64
M45 Tresteg: Hans Eriksosn 11.50
M50 Spjut: Bengt Rilegård 51.30
M50 1000 m stafett: Spårvägen 2:35.31 (Michael Cocke, Robert Ejermark, Hans Tove, Roger Reinhold)
M60 400 m: Hans Tove 65.02
M65 Spjut: Åke Ruus 32.92
K40 Kula: Petra Sahlgren 8.32
K45 100 m: Jenny Åkervall 13.37
K45 200 m: Jenny Åkervall 27.38
K45 400 m: Jenny Åkervall 62.39
K50 100 m: Annette Rylander 14.49
K50 200 m: Annette Rylander 30.34
K50 Längd: Annette Rylander 4.13
K50 Diskus: Lena Borg 29.77
K50 Slägga: Lena Borg 38.54

Brons (16)
M45 200 m: Mats Holmberg 24.65
M45 400 m: Mats Holmberg 54.72
M55 800 m: Roger Reinhold 2:24.46
M55 1500 m: Roger Reinhold 5:02.47
M55 Kula: Mikael Wallin 10.91
M60 200 m: Michael Cocke 30.61
M60 Diskus: Jörgen Wallin 36.14
M60 Vikt: Jörgen Wallin 13.03
K35 1000 m stafett: Spårvägen 2:50.93 (Christina Zuhr, Anette Rylander, Marjo Jokela, Charlotta Häggström)
K40 800 m: Rebecca Ringström 2:35.37
K40 Spjut: Petra Sahlgren 22.86
K40 Vikt: Petra Sahlgren 9.55
K45 100 m: Ulrika Evjen 13.48
K45 200 m: Ulrika Evjen 28.51
K45 Kula: Ulrika Evjen 9.55
K50 100 m: Charlotta Häggström 14.51
Resultatlistan

Jonas Hedman

67f3e3e7 5b42 4081 9e77 76f598f307d1$event 170 250

tisdag 18 juni - 2019

  1. Raka Spåret

    - 4 februari - 2019
  2. ASICS Premiärmilen

    - 30 mars - 2019
  3. Tjejmilen 21K

    - 27 april - 2019
  4. Vårruset

    - 2 maj - 2019
  5. Sthlm Trail Run

    - 4 maj - 2019