034007fd ca7b 419d a0a7 c2383e7f475b

Elias Håkansson – ISM-silver i vikt för andra året i rad. Foto: Deca Text&Bild

13 medaljer på ISM i Norrköping

tor 21 feb, 2019

Två guld, sex silver och fem brons blev medaljfacit i Stadium Arena i Norrköping där Irene Ekelund (60 m) och Lisa Havell (3000 m) stod för segrarna.

Spårvägen blev bästa ISM-klubb med 80 poäng räknat på placeringarna för de sex främsta i varje gren. Det kan jämföras med 85 i Gävle för ett år sedan. Näst bästa klubb var nu MAI på 60 före Ullevi 56.5 och Hässelby 51. Mer på friidrott.se.
Spårets alla placeringar i Norrköping lägre ner.
ISM lördag: Första guldet för Lisa Havell
ISM söndag: Dubbla silver för Moa Hjelmer

Spårvägens ISM-facit sedan 1988

År Plats Guld-silver-brons Medaljpoäng SM-poäng
2019 Norrköping 2-6-5 23 38+42=80
2018 Gävle 5-4-4 27 42+43=85
2017 Växjö 3-5-3 22 44+34= 78
2016 Malmö 4-2-4 20 35+34=69
2015 Sätra 5-6-5 32 72+24=98
2014 Göteborg 2-7-1 21 53+19=72
2013 Norrköping 4-5-2 24 39+37=76
2012 Örebro 6-8-4 38 73+37=110
2011 Göteborg 4-3-5 23 45+37=82
2010 Sätra 3-1-4 15 30+23=53
2009 Bollnäs 4-3-2 20 28+37=65
2008 Malmö 0-3-8 17 29+33.5=62.5
2007 Göteborg 1-2-5 12 29+20=49
2006 Sätra 0-3-3 9 5+34=39
2005 Malmö 2-1-2 10  
2004 Göteborg 1-0-0 3  
2003 Sätra 1-1-1 6  
2002 Malmö 1-3-1 10  
2001 Göteborg 1-2-0 7  
2000 Bollnäs 0-2-1 5  
1999 Sätra 2-1-1 9  
1998 Eskilstuna 3-0-1 10  
1997 Malmö 2-1-1 9  
1996 Borlänge 2-3-2 14  
1995 Malmö 2-1-3 11  
1994 Växjö 0-2-2 6  
1993 Malmö 2-2-0 10  
1992 Göteborg 4-1-0 14  
1991 Luleå 1-1-1 6  
1990 Göteborg 0-4-1 9  
1989 Solna 2-4-1 15  
1988 Haparanda 2-2-2 12  


Resultat ISM Norrköping 16-17/2 2019
Guld (2)
K 60 m: Irene Ekelund 7.29 (klubbrekord)
K 3000 m: Lisa Havell 9:25.58

Silver (6)
M 1500 m: Emil Danielsson 3:57.77
M Kula: Niklas Arrhenius 18.20 (åb)
M Vikt: Elias Håkansson 20.53 (åb)
K 200 m: Moa Hjelmer 23.97 (åb)
K 400 m: Moa Hjelmer 54.42 (åb)
K 60 m häck: Emma Tuvesson 8.30 (åb)

Brons (5)
M 60 m: Odain Rose 6.81
M 3000 m: Robel Fsiha 8:12.02 (åb)
M Höjd: Adam Chiguer 2.07 (åb)
K 3000 m: Cecilia Norrbom 9:33.04 (pers)
K Kula: Ásdís Hjálmsdóttir 15.77

Fyra (4)
M 1500 m: Johan Walldén 3:59.83
M Stav: Erik Thorstensson 4.95
M Kula: Jesper Arbinge 17.20 (pers)
K Kula: Sara Lennman 15.10 (åb)

Femma
K Vikt: Anneli Ståhl 17.39 (åb)

Sexa
M 60 m häck: Marvin Tay 7.98 (åb)
M Vikt: Ivar Moisander 17.63 (pers)

Åtta
M Kula: Jeffrey Ige 14.58

Nia
K Vikt: Rebecka Hallerth 15.99

15:e
K 3000 m: Louise Ringström 10:07.40 (3:a B-final)

Försök
M 200 m: Lion Martinez 22.77
M 400 m: Kristian Efremov 50.26
M 800 m: Bienvenue Musore 1:56.56
M 1500 m: Estifanos Faid 3:59.63
M 1500 m: Daniel Gleimar 4:04.70
K 60 m: Isabelle Eurenius 7.82

Inget resultat
K Stav: Emma Kiviniemi Andersson

Resultatlistan

Jonas Hedman

F2c2c019 df09 42ae 959f 0bc4a5d56565$event 170 250

lördag 30 mars - 2019

  1. Raka Spåret

    - 4 februari - 2019
  2. Tjejmilen 21K

    - 27 april - 2019
  3. Vårruset

    - 2 maj - 2019
  4. Sthlm Trail Run

    - 4 maj - 2019
  5. Milspåret

    - 17 maj - 2019