Spårvägens Friidrottsklubb

Spårvägens Friidrottsklubb
Lasse Hagström såg med tredjeplatsen på 4 km i M60 till att lägga ännu en VSM-medalj till den digra samlingen. Foto: Deca Text&Bild

Nio medaljer i terräng-SM i Västerås

Två guld, tre silver och fyra brons blev Spårvägens facit i terräng-SM på Rocklunda i Västerås.

Nio medaljer är den högsta siffran sedan Stockholm 2009 då det också var nio medaljer. Fyra av årets medaljer kom nu i seniorklasserna i form av Olle Wallerängs brons på 12 km plus lagmedaljer på M 12 km (guld), M 4 km (silver) och K 8 km (brons). Räknar man standarpoäng (åtta bästa i seniorklasserna) kommer man fram till följande: 18 för män och 7 för kvinnor. Det kan jämföras med 13 manliga och 20 kvinnliga.
Eftersom detta var årets sista SM-tävling stannade herrarna på 146 p (200 i fjol) och damerna på 110 (84 i fjol).

Spårvägens medaljfacit i terräng-SM
Fr v antal medaljer (valörerna) och medaljpoäng (guld = 3 p, silver = 2 p, brons = 1 p)
2016 Västerås: 9 (2 guld – 3 silver – 4 brons) 16 medaljpoäng
2015 Uddevalla: 7 (2–1–4) 12
2014 Eskilstuna: 7 (5–0–2) 17
2013 Falun: 8 (0–5–3) 13
2012 Linköping: 5 (2–2–1) 11
2011 Uppsala: 7 (1–3–3) 12
2010 Borås: 7 (5–2–0) 19
2009 Stockholm (Tantolunden): 9 (2–2–5) 15
2008 Växjö: 12 (2–8–2) 24
2007 Halmstad: 7 (2–2–3) 13
2006 Alingsås: 8 (3–2–3) 16
2005 Böda: 9 (4–4–1) 21
2004 Örebro: 3 (1–2–0) 7

Resultat Terräng-SM i Västerås 22–23/10 2016
Guld (2)

M 12 km lag: Spårvägen (Olle Walleräng, John Foitzik, Lars Södergård)
P19 6 km: Oliver Löfqvist 19:30

Silver (3)
M 4 km lag: Spårvägen lag 1 36:38 (John Foitzik, Olle Walleräng, Johan Walldén)
P19 6 km lag: Spårvägen 1:00:43 (Oliver Löfqvist, Gustav Nordling, Olof Nordling)
P17 4 km lag: Spårvägen 41:37 (Samuel Eriksson Lidbrink, Rasmus Ahlgren, Tobias Eknor)

Brons (4)
M 12 km: Olle Walleräng 38:22
K 8 km lag: Spårvägen 1:30:34 (Cecilia Norrbom, Frida Aspnäs, Elina Johansson)
M60 4 km: Lars Hagström 16:11
K40 4 km: Anja Tjärdal 15:10

Fyra
K 4 km lag: Spårvägen lag 1 43:00 (Frida Aspnäs, Cecilia Norrbom, Lena Örn)
K50 4 km: Katarina Löf Hagström 17:20

Femma
M 12 km: John Foitzik 38:43
F16 4 km: Hedvig Leijonhielm 16:33

Sjua
M 4 km: John Foitzik 12:07
M 4 km lag: Spårvägen lag 2 38:03 (Alexander Söderberg, Karim Mohammadi, Nils Spetz)
K 4 km lag: Spårvägen lag 2 44:59 (Elina Johansson, Jennifer Asp, Louise Ringström)
K 8 km: Cecilia Norrbom 29:43

Övriga placeringar
9:a: K 8 km: Frida Aspnäs 30:08
10:a: M 4 km: Olle Walleräng 12:12
10:a: M 12 km: Lars Södergård 39:13
10:a: P17 4 km: Samuel Eriksson Lidbrink 13:41
11:a: K 4 km: Frida Aspnäs 14:18
11:a: M22 8 km: Archie Casteel 26:48
12:a: M22 8 km: Oliver Langselius 26:52
12:a: K 4 km: Cecilia Norrbom 14:20
12:a: K 8 km: Elina Johansson 30:43
12:a: P16 4 km: Tobias Eknor 14:08
12:a: P15 4 km: Gustav Gahne 14:43
13:e: K 4 km: Lena Örn 14:22
13:e: P19 6 km: Gustav Nordling 20:24
13:e: P17 4 km: Rasmus Ahlgren 13:48
13:e: F15 4 km: Liva Gustavsson 17:25
13:e: M 4 km: Johan Walldén 12:19
14:e: M 12 km: Alexander Söderberg 39:42
14:e: K 4 km: Elina Johansson 14:39
14:e: K 8 km: Anja Tjärdal 31:11
17:e: M 4 km: Alexander Söderberg 12:31
19:e: M 4 km: Karim Mohammadi 12:33
20:e: K 4 km: Jennifer Asp 15:02
22:a: P19 6 km: Olof Nordling 20:49
24:a: K 4 km: Louise Ringström 15:18
25:a: M 12 km: Nils Spetz 41:32
30:e: K 4 km: Jessica Österberg 15:52
31:a: P19 6 km: Daniel Alemu 21:57
32:a: M 4 km: Nils Spetz 12:59
36:a: M 4 km: Archie Casteel 13:11
43:a: M 4 km: Robin Leanderson 13:19
Fredrik Uhrbom bröt 12 km.
Resultatlistan