Spårvägens Friidrottsklubb

Spårvägens Friidrottsklubb

Klubbrekord

Utomhus

Per den 14 maj 2024

      Inomhus

      Per den 4 maj 2024

          MÄN

          100 m 10.26 Nil de Oliveira-86 Skara 6. 6.13
          200 m 20.53 Nil de Oliveira-86 Sollentuna 27. 6.13
          400 m 46.14 Thomas Nikitin-82 Eskilstuna 11. 8.07
          800 m 1:46.51 Joakim Andersson-92 Stockholm/S 4. 7.21
          1000 m 2:19.21 Kalle Berglund-96 Stockholm/S 10. 6.18
          1500 m 3:33.70 Kalle Berglund-96 Doha, QAT 6.10.19
          1 mile 3:53.83 Kalle Berglund-96 Oslo, NOR 13. 6.19
          2000 m 4:59.71 Kalle Berglund-96 Sollentuna 10. 8.20
          3000 m 7:39.70 Emil Danielsson-97 Stockholm/S 2. 7.23
          5000 m 13:13.43 Emil Danielsson-97 Göteborg/S 18. 6.23
          10 000 m 28:28.61 Oliver Löfqvist-98 Oslo, NOR 19. 4.24
          5 km väg 13:47 Kalle Berglund-96 Jordbro 16. 4.21
          10 km väg 28:34 Oliver Löfqvist-98 Valencia, ESP 14. 1.24
          Halvmaraton 1:01:18 Robel Fsiha-96 Zallaq, BRN 15. 3.19
          Maraton 2:10:49 Archibald Casteel-96 Sevilla, ESP 19. 2.23
          100 km 7:31:43 Anders Szalkai-70 Stockholm 4. 8.13
          3000 m hinder 8:25.55 Henrik Skoog-79 Zagreb, CRO 7. 7.03
          110 m häck 13.46 Claes Albihn-71 Helsingfors, FIN 27. 8.95
          400 m häck 50.45 David Thid-03 Söderhamn 30. 7.23
          Höjd 2.24 Patrick Thavelin-70 Karlskrona 10. 8.96
          Stav 5.51 Carl-Johan Alm-69 Halmstad 19. 7.92
          Längd 7.79 Mattias Sunneborn-70 Gävle 17. 8.02
          Tresteg 15.25 Mattias Sunneborn-70 Växjö 4. 7.02
          Kula 20.83 Sören Tallhem-64 Sollentuna 2. 7.92
          Diskus 71.86 Daniel Ståhl-92 Bottnaryd 29. 6.19
          Slägga 71.38 Elias Håkansson-92 Tuscaloosa, AL 20. 3.14
          Spjut 77.98 Douglas Carlsson-67 Karlskrona 31. 7.90
          Tiokamp 8.217 Raimo Pihl-49 Montréal, CAN 30. 7.76
              (100 m 10.93; längd 6.99; kula 15.55; höjd 2.00; 400 m 47.97 / 110 m häck 15.81; diskus 44.30; stav 4.40; spjut 77.34; 1500 m 4:28.76)    
          4×100 m 40.29 Spårvägen Halmstad 6. 7.13
              (André Drummond-90, Nil de Oliveira-86, Mattias Sunneborn-70, Carl Armfelt-84)    
          4×200 m 1:27.6m Spårvägen Stockholm/S 25. 5.76
              (Peter Jansson-55, Joel Svensson-50, Raimo Pihl-49, Kent Rönn-53)    
          4×400 m 3:11.95 Spårvägen Växjö 3. 6.11
              (Mattias Sunneborn-70, Johan Svensson-89, Thomas Nikitin-82, Nil de Oliveira-86)    
          4×800 m 7:24.56 Spårvägen Nyköping 7. 6.86
              (Robert Thörn-65, Robert Tollerup-65, Mikael Andersson-64, Örjan Hemström-64)    
          4×1500 m 15:20.53 Spårvägen Göteborg/S 29. 5.22
              (Abdelfath Yassin-95, Johan Fagerberg-92, Emil Danielsson-97, Kalle Berglund-96)    
                   
          Bästanoteringar        
          300 m 33.64 Thomas Nikitin-82 Göteborg/S  
          25 km väg 1:16:47 Jan-Iwar Westlund-53 Landskrona  
          24 timmar 190.434 Anders Szalkai-70 Skövde 25. 7.21
          1500 m hinder 4:03.2m Sverker Svensson-50 Stockholm/S 26. 5.73
          2000 m hinder 5:30.68 Patrik Wallin-66 Västerås 30. 6.88
          200 m häck 24.48 Henrik Värendh-69 Enskede 13. 9.94
          Spjut (gamla) 86.88 Raimo Pihl-49 Stockholm/S 3. 7.78
          Vikt (15 kg) 19.45 Fred Schumacher-61 Lyngby, DEN 20. 7.86
          Vikt (15.88 kg) 20.93 Fred Schumacher-61 Los Gatos, CA 18. 1 86
          Castorama 3.683 Leif Arrhenius-86 Provo, UT 10. 9.13
              (kula 20.18, spjut 48.22, diskus 62.05, slägga 59.22)    
          Femkamp 3.976 Raimo Pihl-49 Göteborg/S 13. 7.74
              (längd 7.18; spjut 76.50; 200 m 22.1m; diskus 44.86; 1500 m 4:34.9m)    
          Stafett 1000 m 1:58.44 Spårvägen Stockholm/S 14. 5.85
              (Jari Ketola-65, Sven Jönhagen-60, Magnus Rehn-65, Anders Sjölund-61)    

          Top

          Män 20-22 år

          100 m 10.44 Christopher Brusenback-93 Claremont, CA 4. 4.15
          200 m 21.12 Christopher Brusenback-93 Eagle Rock, CA 9. 5.15
          400 m 47.05 Thomas Nikitin-82 Karlstad 7. 8.04
          800 m 1:46.63 Kalle Berglund-96 Karlstad 25. 7.18
          1000 m 2:19.21 Kalle Berglund-96 Stockholm/S 10. 6.18
          1500 m 3:36.51 Kalle Berglund-96 Zagreb, CRO 4. 9.18
          1 mile 3:59.24 Kalle Berglund-96 Birmingham, GBR 18. 8.18
          2000 m 5:20.15 Örjan Hemström-64 Stockholm/S 22. 7.85
          3000 m 7:55.56 Henrik Skoog-79 Västerås 3. 7.01
          5000 m 13:49.13 Henrik Skoog-79 Malmö/S 20. 8.01
          10 000 m 28:49.99 Pär Wallin-55 Stockholm/S 27. 8.77
          10 km väg   29:38 Oliver Löfqvist-98 Anderstorp 10.10.20
          Halvmaraton   1:06:12 Daniel Woldu-89 (mellantid) Frankfurt, GER 25.10.09
          Maraton 2:19:34 Daniel Woldu-89 Stockholm 28. 5.11
          2000 m hinder 5:30.68 Patrik Wallin-66 Västerås 30. 6.88
          3000 m hinder* 8:30.32 Henrik Skoog-79 Ostrava, CZE 31. 5.01
          110 m häck 13.61 Claes Albihn-71 Helsingfors, FIN 29. 8.92
          400 m häck 50.45 David Thid-03 Söderhamn 30. 7.23
          Höjd 2.08 Kjell-Christer Fröberg-59 Kvarnsveden 29. 6.80
            2.08 Otto Brinkman-97 Stockholms/S 17. 6.17
          Stav 5.35 Carl-Johan Alm-69 Sollentuna 8. 9.91
          Längd 7.61 Ronnie Sköld-68 Umeå 14. 6.88
          Tresteg 14.92 Ola Rydell-60 Stockholm/S 25. 7.82
          Kula (7.26) 19.37 Anders Jönsson (Skärvstrand)-60 Provo, UT 12. 6.80
          Diskus (2.0) 66.89 Daniel Ståhl-92 Irvine, CA 3. 5.14
          Slägga (7.26) 71.38 Elias Håkansson-92 Tuscaloosa, AL 20. 3.14
          Spjut (800) 69.12 Olle Hübert-03 Kvarnsveden 9. 7.23
          Tiokamp 7.467 Sebastian Ruthström-97 Monzón, ESP 2. 7.17
              (11.59; 7.11; 12.82; 1.98; 51.39 / 15.29; 39.81; 4.70; 63.26; 4:50.10)    
          4×100 m 41.36 Spårvägen Malmö/S 11. 6.89
              (Jari Virtanen-70, Leif Jonsson-70, Claes Wallberg-69, Ronnie Sköld-68)    
          3×400 m 2:31.78 Spårvägen Stockholm/S 28. 5.16
              (Marcus Berggren-96, Andreas Almlöf-95, Nicklas Holm-97)    
          4×400 m 3:16.19 Spårvägen Stockholm/S 9. 6.85
              (Jari Ketola-65, Anders Möller-63, Lennart Westermark-65, Magnus Rehn-65)    
          3×800 m 5:55.95 Spårvägen Göteborg/S 13. 9.20
              (Tobias Eknor-00, Jesper Sjölund-99, Henry Jacobson-99)    
          4×800 m 7:24.56 Spårvägen Nyköping 7. 6.86
              (Robert Thörn-65, Robert Tollerup-65, Mikael Andersson-64, Örjan Hemström-64)    
          4×1500 m 15:28.55 Spårvägen Ljusdal 7. 7.85
              (Mats Olsson-63, Mikael Andersson-64, Örjan Hemström-64, Patrik Wallin-66)    
          Stafett 1000 m 2:01.14 Spårvägen Uppsala 5. 9.84
              (Anders Claesson-64, Jari Ketola-65, Stefan Nilsson-65, Mikael Andersson-64)    
                   
          Bästanoteringar        
          300 m 33.64 Thomas Nikitin-82 Göteborg/S 2. 9.03
          25 km väg 1:20:03 Martin Hafström-57 Ekerö 22. 8.79
          200 m häck 24.87 Ronnie Sköld-68 Stockholm/K 21. 9.88
          Vikt (15 kg)        
          Castorama 3.482 Niklas Arrhenius-82 Orem, UT 4.10.03
              (kula 17.60; spjut 51.81; diskus 59.80; slägga 53.63)    

          Top

          Pojkar 18–19 år

          100 m 10.57 Leif Jonsson-70 Gävle 11. 8.89
          200 m 21.20 Leif Jonsson-70 Varazdin, YUG 26. 8.89
          400 m 47.75 Thomas Nikitin-82 Warszawa, POL 17. 6.01
          800 m 1:46.85 Kalle Berglund-96 Tjeboksary, RUS 21. 6.15
          1000 m 2:20.63 Kalle Berglund-96 Göteborg/S 5. 9.15
          1500 m 3:41.92 Kalle Berglund-96 Göteborg/S 14. 8.15
          2000 m 5:12.03 Patrik Wallin-66 Stockholm/S 22. 7.85
          3000 m 8:05.15 William Levay-96 Oordegem, BEL 30. 5.15
          5000 m 14:01.66 Gustav Svedbrant-81 Kerkrade, NED 3. 6.00
          10 000 m 31:36.4m Lars Hagberg-56 Stockholm/S 25. 9.74
          10 km 35:03 Edvin Hellstrand Ahlqvist-04 Stockholm 25. 3.23
          Halvmaraton 1:07:14 Daniel Woldu-89 Stockholm 6. 9.08
          Maraton 2:22:09 Martin Hafström-57 Skänninge 22. 5.76
          2000 m hinder 5:37.89 Patrik Wallin-66 Eskilstuna 27. 7.85
          110 m häck (99.1) 14.28 Sidrak Afework-01 Linköping 23. 8.20
          110 m häck (106.7)* 14.10 Claes Albihn-71 Karlstad 3. 8.90
          300 m häck (91.4) 37.31 Claes Albihn-71 Gävle 13. 8.89
          400 m häck (91.4)* 53.21 Konstantin Koutalas-70 Gävle 13. 8.89
          Höjd 2.05 Mattias Jergmar-70 Kil 21. 5.89
          Stav 5.11 Carl-Johan Alm-69 Örebro 15. 7.88
          Längd 7.25 Tibyasa Matovu-04 Göteborg/S 1. 7.23
          Tresteg 14.93 Isak Persson-95 Kristiansand, NOR 16. 8.14
          Kula (6.0) 18.40 Daniel Ståhl-92 Mannheim, GER 2. 7.11
          Kula (7.26)* 17.01 Niklas Arrhenius-82 Orem, UT 22. 9.01
          Diskus (1.75) 63.17 Niklas Arrhenius-82 Provo, UT 28.10.00
          Diskus (2.0)* 59.19 Niklas Arrhenius-82 Santiago, CHI 21.10.00
          Slägga (6.0) 68.65 Ivar Moisander-00 Falun 26. 8.19
          Slägga (7.26) 61.31 Ivar Moisander-00 Karlstad 30. 8.19
          Spjut (800) 69.02 Thomas Sandström-75* Eskilstuna 4. 6.94
          Tiokamp 7.290 Sebastian Ruthström-97 Göteborg/S 30. 6.16
              (100 m 11.70; längd 6.87; kula 13.12; höjd 1.95; 400 m 51.95 / 110 m häck 15.24; diskus 42.62; stav 4.45; spjut 61.77; 1500 m 4:55.41)    
          4×100 m 42.96 Spårvägen Enskede 2. 6.99
              (Jan Olszowy-82, Johan Ndure-81, Peter Alvarsson-81, Thomas Nikitin-82)    
          4×400 m 3:21.14 Spårvägen Värnamo 12. 6.99
              (Peter Alvarsson-81, Abdi Kani Mohamed-84, Thomas Nikitin-82, Jan Olszowy-82)    
          3×800 m 5:54.75 Spårvägen Skellefteå 18. 6.00
              (Pär Hillerström-82, David Lindberg-82, Jan Olszowy-82)    
          Stafett 1000 m 2:00.57 Spårvägen Stockholm/S 25. 5.19
              (Lukas Guerrero-00, Sidrak Afework-01, Tobias Eknor-00, Anton Sjölund-01)    
                   
          Bästanoteringar        
          300 m 34.55 Thomas Nikitin-82 Enskede 13. 5.01
          2 miles 9:37.0m Pål Hafström-60 Hallunda 6. 9.79
          Spjut (gamla) 72.26 Jan Skoog-57 Helsingborg 7. 8.76

          Top

          Pojkar 16–17 år

          100 m 11.12 Thomas Nikitin-82 Kalmar 14. 8.98
          200 m 21.93 Thomas Nikitin-82 Sundsvall 15. 8.99
          400 m 49.50 Thomas Nikitin-82 Huddinge 10. 9.99
          800 m 1:51.98 William Levay-96 Stockholm/S 25. 8.13
          1000 m 2:32.98 Jonny Petrén-69   .86
          1500 m 3:48.12 William Levay-96 Borås 31. 8.13
          2000 m 5:36.37 Jonny Petrén-69 Stockholm/S 23. 7.86
          3000 m 8:24.62 William Levay-96 Mölndal 3. 8.13
          5000 m 14:36.30 Gustav Svedbrant-81 Stockholm/S 26. 7.98
          10 km 34:42 August Humeur-06 Hässelby 1.10.23
          1500 m hinder* 4:15.79 Jonny Petrén-69 Nice, FRA 4. 6.86
          2000 m hinder 6:02.6m Jonny Petrén-69 Borås 17. 8.86
          110 m häck (91.4) 15.07 Magnus Lindström-67 Malmö/S 20. 6.83
          110 m häck (99.1)* 14.60 Claes Albihn-71 Gävle 24. 7.88
          110 m häck (106.7)* 15.30 Claes Albihn-71 Gävle 22. 7.88
          300 m häck (83.8)   Inget bättre än nedan.    
          300 m häck (91.4)* 38.27 Magnus Lindström-67 Sundsvall 18. 8.84
          400 m häck (91.4)* 56.27 Claes Albihn-71 Stockholm/S 22. 6.88
          Höjd 2.07 Isak Persson-95 Växjö 17. 9.11
          Stav 4.71 Erik Thorstensson-89 Uddevalla 29. 7.06
          Längd 7.10 Oliver Ericsson-06 Helsingborg 13. 8.23
          Tresteg 14.36 Oliver Ericsson-06 Göteborg/S 2. 7.23
          Kula (5.0) 19.43 Leif Arrhenius-86 Malmö/He 17. 8.03
          Kula (7.26)* 16.07 Leif Arrhenius-86 Orem, UT 26. 8.03
          Diskus (1.5) 63.85 Leif Arrhenius-86 (1.61 kg) Arcadia, CA 12. 4.03
          Diskus (2.0)* 53.87 Leif Arrhenius-86 Orem, UT 26. 8.03
          Slägga (5.0) 61.50 Leif Arrhenius-86 (5.44 kg) Albuquerque, NM 24. 5.03
          Slägga (7.26)* 53.75 Leif Arrhenius-86 Orem, UT 4.10.03
          Spjut (700) 53.63 David Sundström-93 Sollentuna 6. 6.09
          Spjut (800)* 58.78 Thomas Sandström-75 Stockholm/S 13. 5.92
          Tiokamp 6.477 Joel Ahl-89 Huddinge  
              (110 m häck 17.45; diskus 33.16; stav 3.42; spjut 38.28; 300 m 40.28 / (100 m 12.61; längd 5.65; kula 12.54; höjd 1.61; 1000 m 2:58.47)    
          Tiokamp* 6.790 Magnus Lindström-67 Norrköping 16. 6.84
              (100 m 11.6m; längd 6.48; kula 10.83; höjd 1.90; 400 m 50.1m / 110 m häck 15.2m; diskus 34.10; stav 3.80; spjut 46.38; 1500 m 4:28.9m)    
          4×100 m 44.32 Spårvägen Huddinge 1. 8.21
              (Erik Andersson 06, Gustav Hellsten 05, Konrad Sundbom Kopparberg 05, Oliver Ericsson 06)    
          Stafett 1000 m 2:03.23 Spårvägen Göteborg/S 26. 5.18
              (Elias Vlachos-01, Tor Ekström-02, Sidrak Afework-01, Anton Sjölund-01)    
          3×800 m 6:05.23 Spårvägen Malmö/S 28. 5.17
              (Anton Sjölund-01, Isak Lefvert-00, Tobias Eknor-00)    
                   
          Bästanoteringar        
          300 m 35.37 Klas Ringdahl-77 Enskede 13. 9.94
          200 m häck 25.40 Claes Albihn-71 Stockholm/K 21. 9.88
          Spjut (gamla) 71.06 Johnny Rosendahl-54 Visby 2.10.71
          Castorama 3.161 Leif Arrhenius-86 Orem, UT 4.10.03
              (kula 15.28; spjut 46.64; diskus 52.50; slägga 53.75)    
          3×1000 m 8:06.54 Spårvägen Huddinge 9. 6.84
              (Jan Lindberg-68, Jonny Petrén-69, Niklas Lundqvist-69)    

          Top

          Pojkar 15 år

          80 m 9.48 Imran Lernebo-01 Vellinge 5. 8.16
          100 m 11.39 Thomas Nikitin-82 Stockholm/S 12. 9.97
          200 m 23.07 Thomas Nikitin-82 Stockholm/S 14. 9.97
          300 m 37.10 Imran Lernebo-01 Vellinge 7. 8.16
          400 m 52.68 Thomas Nikitin-82 Stockholm/S 20. 9.97
          800 m 2:00.49 Abdi Kani Mohamed-84 Sollentuna 29. 5.99
          1000 m 2:38.5m Jonny Petrén-69   .84
          1500 m 4:08.65 Jonny Petrén-69 Stockholm/S 15. 9.84
          1 mile 4:55.3m Stefan Nilsson-65   .80
          2000 m 6:02.88 Alexander Holmblad-94 Huddinge 9. 8.09
          3000 m 8:59.4m Jonny Petrén-69 Enskede 29. 6.84
          1500 m H (76.2) 4:41.13 Mustafa Magan-82 Stockholm/S 12. 9.97
          2000 m H* 6:45.0m Stefan Nilsson-65   .80
          80 m häck (83.8) 11.43 Oliver Ericsson-06 Ljungby 7. 8.21
          100 m häck (83.8) 14.37 Erik Thorstensson-89 Skellefteå 1. 8.04
          110 m häck (91.4)* 15.00 Magnus Lindström-67 Ljusdal 14. 9.82
          300 m häck (76.2) 39.93 Magnus Lindström-67 Sollentuna 21. 8.82
          Höjd 1.88 Konstantin Koutalas-70 Stockholm/S 18. 8.85
          Stav 4.25 Erik Thorstensson-89 Eskilstuna 7. 8.04
          Längd 6.57 Oliver Ericsson-06 Linköping 22. 8.21
          Tresteg 13.34 Oliver Ericsson-06 Huddinge 13. 6.21
          Kula (4.0) 15.96 Mikael Östberg-59   .74
          Kula (5.5)* 14.93 Leif Arrhenius-86 Orem, UT 22. 9.01
          Kula (7.26)* 12.59 Leif Arrhenius-86 Provo, UT 8. 9.01
          Diskus (1.0) 57.92 Leif Arrhenius-86 Orem, UT 22.12.01
          Diskus (1.5)* 52.49 Leif Arrhenius-86 Halmstad 15. 7.01
          Diskus (2.0)* 40.36 Leif Arrhenius-86 Provo, UT 27. 9.01
          Slägga (4.0) 52.51 Jacob Nilsson-06 Norrköping 23. 8.20
          Slägga (5.5)* 46.95 Leif Arrhenius-86 Lerum 12. 8.01
          Slägga (7.26)* 38.91 Leif Arrhenius-86 Provo, UT 1. 9.01
          Spjut (600)   Inget bättre än nedan.    
          Spjut (600; gamla) 51.02 Thomas Sandström-75 Eskilstuna 4. 6.90
          Spjut (800) 39.19 Leif Arrhenius-86 Provo, UT 19. 9.01
          Åttakamp 4.800 Oliver Ericsson-06 Enskede 6. 6.21
              (80 m häck 11.98/-0.9; diskus 33.49; stav 3.41; spjut 43.03 / längd 6.52/-0.8; kula 13.17; höjd 1.81; 800 m 2:22.91)    
          4×80 m 36.11 Spårvägen Enskede 29. 5.16
              (Marcus Hagerud-01, Imran Lernebo-01, Albin Wägmark-01, Hussein Al Khawaia-02)    
          3×800 m 6:23.87 Spårvägen Stockholm/S 28. 5.16
              (Anton Sjölund-01, Gustav Gahne-01, Albin Wägmark-01)    

          Top

          Pojkar 14 år

          80 m 9.68 Hussein Al Khawaja-02 Visby 10. 9.16
          100 m 12.03 Lucas Christiansen-90 Ludvika 11. 9.04
            12.03 Filip Wahlmark-95 Stockholm/S 9. 9.09
          200 m 24.28 Thomas Nikitin-82 Västerås 8. 9.96
          300 m 38.84 Lukas Christiansen-90 Ludvika 12. 9.04
          400 m* 56.47 Peter Siljerud-70   .84
          800 m 2:06.63 Jan Olszowy-82 Enskede 17. 8.96
          1000 m 2:43.49 Jonny Petrén-69 Huddinge 19. 6.83
          1500 m 4:20.19 Jonny Petrén-69   .83
          1 mile 4:42.5m Jonny Petrén-69   .83
          2000 m 5:56.24 Mustafa Magan-82 Västerås 8. 9.96
          3000 m 9:28.0m Jonny Petrén-69 Huddinge 1. 7.83
          80 m häck (83.8)* 11.86 Oliver Ericsson-06 Täby 16. 8.20
          100 m häck (83.8) 15.5m Jonas Rosenvik-61 Västerås 27. 9.75
          300 m häck (76.2)* 46.78 Oliver Ericsson-06 Eskilstuna 27. 6.20
          Höjd 1.82 Oliver Ericsson-06 Huddinge 26. 9.20
          Stav 4.00 Erik Thorstensson-89 Enskede 24. 8.03
          Längd 6.28 Oliver Ericsson-06 Mora 5. 9.20
          Tresteg 12.70 Oliver Ericsson-06 Eskilstuna 28. 6.20
          Kula (4.0) 16.20 Leif Arrhenius-86 Layton, UT 7.10.00
          Diskus (1.0) 53.40 Leif Arrhenius-86 Orem, UT 8. 7.00
          Slägga (4.0) 51.92 Leif Arrhenius-86 Provo, UT 21.10.00
          Spjut (600) 55.66 Conny Bergman-61 Upplands Väsby 16. 8.75
          Sexkamp* 4.386b Peter Siljerud-70 Handen 16. 9.84
              (13.05; 5.20; 9.19 / 1.73; 31.38; 2:13.7m)    
          Åttakamp        
          Niokamp*        
          4×80 m 39.47 Spårvägen   29. 5.84
              (Magnus Ingvarsson-70, Peter Siljerud-70, Konstantin Koutalas-70, Markus Blume-70)    
          4×100 m 50.4m Spårvägen   .74
              (Stefan Nilsson-, Conny Bergman-58, Jonas Rosenvik-61, Recep Celik-61)    
          3×800 m 6:41.39 Spårvägen   .95
              (Jan Olszowy-82, Niklas Wallbom-, Mustafa Magan-82)    
          3×1000 m* 8:31.49 Spårvägen   19. 5.83
              (Niklas Lundqvist-69, Christer Holm-69, Jonny Petrén-69)    
          Stafett 1000 m 2:20.2m Spårvägen   .74
              (Tommy Johansson-, Jonas Rosenvik-61, Conny Bergman-61, Thomas Nilsson-)    

          Top

          Pojkar 13 år

          60 m 8.28 Andreas Jälmestål-82   .94
          100 m 14.13 Mikael Falk-69 Stockholm/K 27. 8.81
          200 m 27.52 Bobo Sewall Bärnarp-10 Märsta 17. 9.23
          300 m        
          400 m*        
          600 m        
          800 m 2:08.42 Mustafa Magan-82 Stockholm/S 1. 8.95
          1000 m 2:47.78 Mustafa Magan-82 Enskede 13. 6.95
          1500 m 4:21.77 Mustafa Magan-82 Stockholm/S 2. 8.95
          2000 m 6:09.69 Mustafa Magan-82 Enskede 31. 5.95
          5000 m 18:28.8m Mats Lundqvist-65 Visby 11. 7.77
          60 m häck (76.2) 10.56 Tim Edberg-   .88
          80 m häck (83.8)* 17.0m Kent Matero-64   .76
          Höjd 1.52 Peter Falk-70   .82
          Stav        
          Längd (zon) 5.16 Jacob Nilsson-05 Stockholm/S 9. 9.18
          Tresteg (zon) 11.12 Jacob Nilsson-05 Trollbäcken 15. 9.18
          Kula (3.0) 11.50 Jacob Nilsson-05 Trollbäcken 15. 9.18
          Diskus (0.6) 44.67 Niklas Arrhenius-82 Enskede .94
          Diskus (1.0) 43.34 Leif Arrhenius-86 Provo, UT 30.10.99
          Slägga (3.0)   Ingen notering som är bättre än nedan    
          Slägga (4.0) 40.56 Leif Arrhenius-86 Provo, UT 13.11.99
          Boll (300) 47.06 Niklas Arrhenius-82   .94
          Spjut (400) 29.02 Jacob Nilsson-05 Norrköping 18. 8.18
          Trekamp 2.269 Lucas Christiansen-90   .02
            2.221 Niklas Arrhenius-82   .94
          5×60 m 42.65 Spårvägen Stockholm/K 27. 8.81
              (Klas Åkerblom-69, Markus Blume-70, Jens Derwinger-69, Mikael Falk-69)    
          4×100 m 55.3m Spårvägen   .73
              (Staffan Persson-61, Conny Bergman-61, Per Lenndin-61, Recep Celik-61)    
          3×800 m 7:26.67 Spårvägen   .94
              (Mustafa Magan-82, Niklas Wallbom-82, Tobias Wallbom-82)    
          3×1000 m 9:38.2m Spårvägen   .73
              (Staffan Persson-61, Per Lenndin-61, Recep Celik-61)    

          Top

          Kvinnor

          100 m 11.44 Irene Ekelund-97 Stockholm/S 24. 8.19
          200 m 23.15 Moa Hjelmer-90 Stockholm/S 5. 9.21
          400 m 51.13 Moa Hjelmer-90 Helsingfors, FIN 29. 6.12
          800 m 1:59.44 Malin Ewerlöf-72 Budapest, HUN 20. 8.98
          1000 m 2:40.06 Malin Ewerlöf-72 Göteborg/U 24. 8.94
          1500 m 4:05.49 Malin Ewerlöf-72 Luzern, SUI 24. 6.97
          1 mile 4:25.34 Malin Ewerlöf-72 Bellinzona, SUI 18. 8.97
          2000 m   Ingen notering    
          3000 m 9:12.94 Anette Westerberg-60 Stockholm/S 4. 8.88
          5000 m 15:48.94 Lisa Havell-88 Tammerfors, FIN 1. 9.18
          10 000 m 33:40.56 Michaela Arfwedson-85 (mixat lopp) Stockholm/S 23. 6.20
          5 km väg 16:19 Sandra Eriksson-89 Jordbro 16. 4.21
          10 km väg 33:49 Cecilia Norrbom-88 Laredo, ESP 16. 3.19
          Halvmaraton 1:14:18 Mikaela Larsson-85 Köpenhamn, DEN 16. 9.18
          Maraton 2:31:40 Mikaela Larsson-85 London, GBR 28. 4.19
          3000 m hinder 10:07.53 Lena Örn-88 Västerås 2. 8.08
          100 m häck 13.11 Elin Westerlund-90 Sollentuna 28. 6.16
          400 m häck 57.00 Åsa Carlsson-72 Sollentuna 23. 7.95
          Höjd 1.90 Christina Nordström-61 Helsingfors, FIN 9. 8.86
          Stav 4.21 Alissa Söderberg-94 Sollentuna 10. 6.12
          Längd 6.70 Erica Jarder-86 Peking, CHN 27. 8.15
          Tresteg 14.05 Aina Griksaite-94 Palanga, LTU 30. 7.23
          Kula (4.0) 18.25 Sara Lennman-96 Falun 13. 5.24
          Diskus (1.0) 59.70 Emma Sralla -04 Ramona, OK 15. 4.23
          Slägga (4.0) 69.58 Rebecka Hallerth-96 Uppsala 14. 5.24
          Spjut (600) 62.66 Ásdís Hjálmsdóttir Annerud -85 Bottnaryd 28. 6.20
          Sjukamp 5.917 Annette Tånnander-58 Stockholm/S 8. 7.84
              (14.14; 1.80; 12.75; 25.92 / 5.77; 49.88; 2:19.73)    
          4×100 m 44.82 Spårvägen Stockholms/S 28. 5.16
              (Gladys Bamane-89, Isabelle Eurenius-89, Elin Westerlund-90, Moa Hjelmer-90)    
          4×200 m 1:39.00 Spårvägen Göteborg/S 31. 5.81
              (Karin Sjöö-62, Cathrin Landholm-57, Nina Persson-59, Pia Engström-63)    
          4×400 m 3:42.90 Spårvägen Kalmar 15. 6.97
              (Marika Johansson-70, Malin Ewerlöf-72, Louise Austern-78, Åsa Carlsson-72)    
          4×800 m 8:48.97 Spårvägen Kalmar 14. 6.97
              (Louise Wenngren-76, Johanna Jelving-68, Kerstin Carlsson-68, Malin Ewerlöf-72)    
          3×1500 m 13:33.18 Spårvägen Huddinge 3. 6.07
              (Lena Melbäck-81, Marlin Brown-75, Flo Jonsson-78)    
          Stafett 1000 m 2:16.43 Spårvägen Göteborg/S 26. 5.18
              (Amanda Eriksson-00, Tilde Tofft-00, Saga Berneryd-99, Celina Reichardt-99)    
                   
          Bästanoteringar        
          300 m 39.89 Åsa Carlsson-72 Stockholm/K 13. 5.91
          1500 m hinder 4:48.37 Lena Örn-88 Huddinge 29. 7.08
          2000 m hinder 6:38.81 Lena Örn-88 Jönköping 25. 5.10
          Spjut (gamla) 51.52 Lena Borg-69 Stockholm/K 4. 8.92
          Femkamp 4.250 Helena Pihl-55 Götzis, AUT 16. 5.76
              (14.0m; 11.39; 1.76; 5.81; 25.0m)    
          Castorama 3.732 Ásdís Hjálmsdóttir Annerud-85 Göteborg/S 25. 8.20
              (15.78; 60.49; 52.29; 42.43)    
          3×800 m* 6:48.9m Spårvägen Stockholm/S 31. 5.78
              (Anette Westerberg-60, Karin Bylund-57, Gunilla Lindh-46)    

          Top

          Kvinnor 20–22 år

          100 m 11.44 Irene Ekelund-97 Stockholm/S 24. 8.19
          200 m 23.20 Moa Hjelmer-90 Ostrava, CZE 16. 7.11
          400 m 51.13 Moa Hjelmer-90 Helsingfors, FIN 29. 6.12
          800 m 2:01.33 Malin Ewerlöf-72 Gävle 4. 7.94
          1000 m 2:40.06 Malin Ewerlöf-72 Göteborg/U 24. 8.94
          1500 m 4:11.67 Malin Ewerlöf-72 Oslo, NOR 9. 6.92
          1 mile 4:37.63 Malin Ewerlöf-72 New York, NY 24. 5.92
          3000 m 9:31.44 Malin Ewerlöf-72 Ljubljana, SLO 11. 6.94
          5000 m 17:25.62 Elina Johansson-89 Göteborg/S 11. 6.11
          10 000 m   Ingen notering    
          10 km väg 37:49 Smilla Szalkai-01 Stockholm 2. 9.23
          Halvmaraton 1:20:58 Catharina Winberg-64 Stockholm 30. 8.86
          Maraton   Ingen notering    
          2000 m hinder 6:38.81 Lena Örn-88 Jönköping 25. 5.10
          3000 m hinder 10:07.53 Lena Örn-88 Västerås 2. 8.08
          100 m häck 13.82 Helena Pihl-55 Vittel, FRA 4. 9.77
          400 m häck 57.70 Åsa Carlsson-72 Umeå 16. 8.92
          Höjd 1.82 Anna Alexson-87 Kil 9. 8.09
          Stav 3.95 Alissa Söderberg-94 Umeå 1. 8.14
          Längd 6.17 Katarina Gråman-03 Helsingborg 12. 8.23
          Tresteg 13.26 Marie Åhlander-78 Göteborg/S 29. 7.00
          Kula (4.0) 14.81 Marika Nilsson-65 Stockholm/S 23. 8.87
          Diskus (1.0) 56.37 Julia Viberg-92 Umeå 1. 8.14
          Slägga (4.0) 60.05 Jessica Mattsson-98 Cape Girardeau, MO 9. 5.19
          Spjut (600) 49.91 Ida Thunberg-99 Halmstad 29. 6.21
          Sjukamp 4.681 Sabina Sandberg-85 Sätra 30. 9.07
              (15.12w/+2.6; 1.61; 10.27; 27.03/+0.2 / 5.43w/+3.3; 34.65; 2:37.03)    
          4×100 m 46.82 Spårvägen Karlstad 5. 9.81
              (Karin Sjöö-62, Pia Engström-63, Ann-Sofie Åberg-61, Nina Persson-59)    
          4×200 m 1:53.0m Spårvägen   .72
              (Lotta Bengtson-61, Karin Mark-, Desirée Rindhed-, Ann-Marie Tell-)    
          4×400 m 3:59.89 Spårvägen Huddinge 8. 6.96
              (Louise Austern-78, Louise Wenngren-76, Rebecca Ringström Larsson-77, Jerdanos Habtom-75)    
          3×800 m 7:02.61 Spårvägen Södertälje 10. 9.23
              (Smilla Szalkai-01, Johanna Bülow-02, Liva Gustavsson-01)    
          4×800 m 9:12.96 Spårvägen Huddinge 9. 6.96
              (Louise Austern-78, Ingela Hermansson-75, Louise Wenngren-76, Rebecca Ringström Larsson-77)    
                   
          Bästanoteringar        
          1500 m hinder 4:48.37 Lena Örn-88 Huddinge 29. 7.08
          Spjut (gamla) 49.34 Lena Borg-69 Stockholm/K 26. 5.90
          Femkamp 4.250 Helena Pihl-55 Götzis, AUT 16. 5.76
              (100 m häck 14.0m; kula 11.39; höjd 1.76; längd 5.81; 200 m 25.0m)    

          Top

          Flickor 18–19 år

          100 m 11.80 Pia Engström-63 Stockholm/S 24. 7.82
          200 m 23.84 Moa Hjelmer-90 Göteborg/U 29. 8.09
          400 m 53.53 Moa Hjelmer-90 Malmö/S 2. 8.09
          800 m 2:11.44 Anette Westerberg-60 Stockholm/S 15. 8.79
          1500 m 4:25.90 Ebba Broms-05 Täby 19. 8.23
          3000 m 9:31.57 Ebba Broms-05 Oslo, NOR 23. 7.23
          5000 m 16:27.15 Ebba Broms-05 Sollentuna 8. 7.23
          5 km 16:59 Ebba Broms-05 Oderzo, ITA 16. 9.23
          10 km 37:04 Ebba Broms-05 Stockholm 23. 3.24
          2000 m H (76.2)   Ingen notering    
          100 m häck (83.8) 13.91 Katharina Gråman-03 Göteborg/U 19. 6.22
          300 m häck (76.2) 42.16 Åsa Carlsson-72 Örebro 26. 8.90
          400 m häck* (76.2) 58.23 Åsa Carlsson-72 Thessaloniki, GRE 9. 8.91
          Höjd 1.71 Erica Jarder-86 Söderhamn 14. 8.05
            1.71 Sabina Sandberg-93 Bernhausen, GER 4. 6.11
          Stav 4.21 Alissa Söderberg-94 Sollentuna 10. 6.12
          Längd 6.09 Katharina Gråman-03 Karlstad 3. 7.22
          Tresteg 12.28 Katharina Gråman-03 Sollentuna 28. 8.22
          Kula (4.0) 14.07 Emma Sralla-04 Dallas, TX 25. 3.23
          Diskus (1.0) 59.70 Emma Sralla-04 Ramona, OK 15. 4.23
          Slägga (4.0) 55.98 Jessica Mattsson-98 Gävle 11. 8.17
          Spjut (600) 39.17 Sophie Jensen-92 Varberg 21. 8.11
          Sjukamp 4.766 Sabina Sandberg-93 Sipoo, FIN 19. 6.11
              (14.86; 1.67; 9.09; 26.90 / 5.37; 30.59; 2:25.73)    
          4×100 m 48.30 Spårvägen Malmö/S 28. 5.17
              (Amanda Eriksson-00, Saga Berneryd-99, Tilde Tofft-00, Celina Reichardt-99)    
          3×800 m 6:53.30 Spårvägen Huddinge 10. 6.84
              (Anne-Marie Gustavsson-66, Helen Gustafsson-67, Annika Eriksson-66)    
          Stafett 1000 m 2:16.43 Spårvägen Göteborg/S 26. 5.18
              (Amanda Eriksson-00, Tilde Tofft-00, Saga Berneryd-99, Celina Reichardt-99)    
                   
          Bästanoteringar        
          300 m 39.89 Åsa Carlsson-72 Stockholm/K 13. 5.91
          Spjut (gamla) 48.90 Lena Borg-69 Karlstad 11. 6.88

          Top

          Flickor 16–17 år

          100 m 12.35 Moa Hjelmer-90 Sollentuna 26. 5.07
          200 m 24.19 Moa Hjelmer-90 Göteborg/U 9. 9.07
          400 m 54.97 Moa Hjelmer-90 Göteborg/U 8. 9.07
          800 m 2:07.49 Carmen Cernjul-07 Sollentuna 11. 6.23
          1000 m 3:04.46 Sofie Lundén-73 Visby 18. 6.89
          1500 m 4:29.15 Carmen Cernjul-07 Göteborg/S 25. 6.23
          3000 m 10:43.53 Emma Fogelkvist-95 Sollentuna 11. 8.12
          Halvmaraton 1:40:21 Li Tsai-66   .83
          1500 m H (76.2) 5:52.04 Hedvig Leijonhielm-00 Vellinge 7. 8.16
          100 m häck (76.2) 14.40 Alissa Söderberg-94 Vellinge 28. 8.11
          100 m häck (83.8)* 14.97 Åsa Carlsson-72 Stockholm/K 1. 9.89
          300 m häck (76.2) 41.93 Åsa Carlsson-72 Gävle 13. 8.89
          400 m häck (76.2) 61.92 Celina Reichardt-99 Tammerfors, FIN 3. 9.16
          Höjd 1.67 Sabina Sandberg-93 Sollentuna 6. 6.09
            1.67 Sabina Sandberg-93 Täby 15. 5.10
          Stav 4.20 Alissa Söderberg-94 Vellinge 26. 8.11
          Längd 5.74 Amanda Eriksson-00 Gävle 13. 8.17
          Tresteg 10.89 Sara Kiraly-82 Huddinge 1. 9.98
          Kula (3.0) 15.03 Amilia Jergmar-07 Uppsala 14. 5.24
          Kula (4.0)* 12.19 Hannah Hilding-02 Sätra 15. 9.19
          Diskus (1.0) 49.35 Emma Sralla-04 Tallinn, EST 15. 7.21
          Slägga (3.0) 57.57 Hannah Hilding-02 Göteborg/S 11. 8.19
          Slägga (4.0)* 47.04 Anneli Ståhl-90 Västerås/Ap 27. 7.07
          Spjut (500) 43.41 Hannah Hilding-02 Västerås 4. 8.19
          Sjukamp 4.733 Sabina Sandberg-93 Randers, DEN 13. 6.10
              (100 m häck 14.96; höjd 1.64; kula 10.71; 200 m 27.34 / längd 5.46; spjut 29.98; 800 m 2:31.14)    
          4×100 m 48.87 Spårvägen Stockholm/S 29. 5.16
              (Amanda Eriksson-00, Saga Berneryd-99, Tilde Tofft-00, Celina Reichardt-99)    
          3×800 m 7:42.00 Spårvägen Stockholm/K 26. 5.83
              (Camilla Alm-67, Marie Ewrelius-67, Helen Gustafsson-67)    
          Stafett 1000 m 2:19.05 Spårvägen Stockholm/S 28. 5.16
              (Amanda Eriksson-00, Tilde Tofft-00, Saga Berneryd-99, Celina Reichardt-99)    
                   
          Bästanoteringar        
          300 m 40.15 Åsa Carlsson-72 Enskede 13. 9.89
          Spjut (gamla) 43.06 Lena Borg-69 Sollentuna 14. 9.86

          Top

          Flickor 15 år

          80 m 10.59 Maryama Jammeh-08 (mixlopp) Södertälje 6. 6.23
          100 m 12.86 Gladys Bamane-89 Huddinge 19. 6.04
          200 m 25.67 Moa Hjelmer-90 Stockholm/K 15. 5.05
          300 m 40.40 Moa Hjelmer-90 Sollentuna 29. 5.05
          400 m 62.55 Helene Gustafsson-67   .82
          800 m 2:09.10 Carmen Cernjul-07 Göteborg/S 26. 6.22
          1500 m 4:39.50 Fanny Szalkai-08 Göteborg/S 25. 6.23
          2000 m 6:27.81 Fanny Szalkai-08 Göteborg/S 2. 7.23
          3000 m 10:06.5m Fanny Szalkai-08 Lidingö 20. 6.23
          1500 m hinder 4:58.44 Fanny Szalkai-08 Uppsala 25. 8.23
          80 m häck (76.2) 12.64 Annina Stens-99 Uppsala 6. 7.14
          100 m häck (76.2)* 15.10 Åsa Carlsson-72 Trollbäcken 20. 8.87
          300 m häck (76.2) 45.24 Åsa Carlsson-72 Stockholm/K 10. 6.87
          400 m häck (76.2)* 74.02 Åsa Carlsson-72 Stockholm/S 5. 8.87
          Höjd 1.67 Moa Thorstensson-90 Malmö/S 14. 8.05
          Stav 3.30 Moa Thorstensson-90 Göteborg/U 3. 7.05
          Längd 5.32 Agnes Ekman-01 Stockholm/S 19. 6.16
          Tresteg 10.83 Anna Tolonen Albrecht-08 Huddinge 17. 6.23
          Kula (3.0) 11.47 Annina Stens-99 Huddinge 13. 6.14
          Diskus (0.75) 47.97 Tindra Törnestam-06 Enskede 23. 5.21
          Slägga (3.0) 54.34 Tindra Törnestam-06 Enskede 23. 5.21
          Spjut (500) 27.20 Åsa Carlsson-72 (600 g) Visby 14. 6.87
          Sexkamp        
          Sjukamp* 4.108 Åsa Carlsson-72 Visby 14. 6.87
              (100 m häck 15.74; höjd 1.57; kula 8.31; 200 m 27.72 / längd 5.02; spjut 27.20; 800 m 2:29.64)    
          4×80 m 41.70 Spårvägen Enskede 18. 5.16
              (Agnes Ekman-01, Hanna Enlund-01, Caroline Cedergren-01, Nicoline Lundin-01)    
          4×100 m 50.75 Spårvägen Stockholm/S 13. 6.04
              (Gladys Bamane-89, Sofia Johansson-Örtegren-89, Moa Thorstensson-90, Moa Hjelmer-90)    
          3×800 m* 7:45.04 Spårvägen   .85
              (Pernilla Zetterman-70, Linda Fundin-70, Fausta Palumbo-70)    
          Stafett 1000 m 2:37.97 Spårvägen   .85
              (Marita Bjurhem-70, Lena Borg-70, Fausta Palumbo-70, Linda Fundin-70)    
                   
          Bästanoteringar        
          Spjut (gamla) 34.60 Lena Borg-69 Stockholm/S 29. 9.84

          Top

          Flickor 14 år

          80 m 10.12 Ella Sjöblom-02 Göteborg/U 2. 7.16
          100 m 12.84 Moa Hjelmer-90 Enskede 21. 8.04
          200 m 26.13 Moa Hjelmer-90 Göteborg/S 6. 7.04
          300 m 40.56 Ella Sjöblom-02 Göteborg/U 3. 7.16
          400 m 61.56 Annika Holmblad-69 Sollentuna 5. 9.82
          800 m 2:11.65 Carmen Cernjul-07 Hallsberg 7. 8.21
          1000 m 3:33.1m Em Lindstedt-06 Stockholm/S 26. 5.20
          1500 m 4:37.65 Fanny Szalkai-08 Karlstad 3. 7.22
          2000 m 6:20.46 Fanny Szalkai-08 Göteborg/U 19. 6.22
          1500 m hinder 5:14.23 Fanny Szalkai-08 Eskilstuna 10. 9.22
          80 m häck (76.2) 12.64 Annina Stens-99 Stockholm/S 29. 9.85
          100 m häck (83.8)* 18.33 Susanne Möller-71 Stockholm/S 29. 9.85
          Höjd 1.61 Doreen Namayanja-75 Spånga 16. 9.89
          Stav 2.90 Moa Thorstensson-90 Ludvika 12. 9.04
          Längd 5.11 Moa Hjelmer-90 Göteborg/U 3. 7.04
          Tresteg 10.56 Kristelle Grahn-06 Huddinge 27. 9.20
          Kula (3.0) 10.86 Tindra Törnestam-06 Eskilstuna 26. 7.20
          Diskus (0.75) 42.54 Tindra Törnestam-06 Sätra 10.10.20
          Slägga (3.0) 48.64 Tindra Törnestam-06 Sätra 10.10.20
          Spjut (400) 28.30 Carina Nilsson-60   .74
          Sexkamp* 3.546 Doreen Namayanja-75 Västerås 18. 6.89
              (12.84; 1.55; 14.62 / 4.80; 9.26; 3:09.73)    
          4×80 m 42.62 Spårvägen   .90
              (Helena Gissle-76, Anna Elffors-76, Lisa Eek-76, Sara Wennerfjord-76)    
          4×100 m 55.6m Spårvägen   .74
              (Åsa Järlid-60, Åsa Hejdenberg-60, Tarja Välimaa-60, Catrin Hultgren-60)    
          3×600 m 6:12.19 Spårvägen Sätra 15. 5.13
              (Liva Gustafsson-01, Smilla Szalkai-01, Fanny Ekskog Oliva-01)    
          3×800 m* 7:22.45 Spårvägen   .81
              (Helen Gustafsson-67, Camilla Alm-67, Annika Holmblad-69)    
          Stafett 1000 m 2:40.8m Spårvägen   .74
              (Catrin Hultgren-60, Tarja Välimaa-60, Carola Östberg, Åsa Järlid-60)    

          Top

          Flickor 13 år

          60 m 8.55 Frida Helleberg-   .01
          80 m* 11.1m Carina Andersson-   .82
            11.1m Kristina Green-   .82
          100 m* 13.73 Louise Christiansen-88   .00
          200 m 28.89 Ellinore Sparf-07 Enskede 23. 8.20
          400 m 60.00 Carmen Cernjul-07 Sollentuna 5. 7.20
          600 m 1:36.94 Carmen Cernjul-07 Huddinge 26. 9.20
          800 m 2:17.4m Carmen Cernjul-07 Stockholm/S 22. 6.20
          1000 m 2:57.7m Carmen Cernjul-07 (mixat lopp) Stockholm/S 26. 5.20
          1500 m 4:36.57 Fanny Szalkai-08 (mixat lopp) Västerås 24. 7.21
          2000 m 6:41.15 Fanny Szalkai-08 Sollentuna 8. 8.21
          5 km 17:33 Fanny Szalkai-08 Stockholm 8. 5.21
          60 m häck (68.6) 10.93 Alice Jeansson-08 Eskilstuna 15. 7.21
          60 m häck (76.2) 11.5m Evelina Hellenberg-   .99
          Höjd 1.51 Frida Bergmark-80   .92
            1.51 Moa Thorstensson-90 Enskede 8.03
          Stav 2.75 Moa Thorstensson-90 Stockholm/K 9. 9.03
          Längd (zon) 5.02 Carmen Cernjul-07 Stockholm/S 6. 9.20
          Tresteg (zon) 9.58 Nova Raitis-07 Enskede 22. 8.20
          Kula (2.0) 12.55 Tindra Törnestam-06 Västerås 14. 9.19
          Kula (3.0) 10.38 Tindra Törnestam-06 Bollnäs 6. 7.19
          Diskus (0.6) 34.83 Tindra Törnestam-06 Västerås 14. 9.19
          Slägga (2.0) 35.22 Tindra Törnestam-06 Västerås 14. 9.19
          Spjut (400) 25.55 Tindra Törnestam-06 Västerås 14. 9.19
          Boll (300) 41.66 Frida Bergmark-   .92
          Trekamp 2.257 Louise Christiansen-   .00
          5×60 m 43.9m Spårvägen   .82
              (Annika Karlsson-, Åsa Lönnkvist-, Viveka Holm-, Fausta Palumbo-)    
          4×100 m 57.7m Spårvägen   .74
              (Catharina Linder-, Marie Johansson-, Ann-Charlotte Ehnbom-, Karin Sjöö-62)    
          3×800 m* 7:55.3m Spårvägen   .82
              (Fausta Palumbo-, Pernilla Zetterman-, Viveka Holm-)    

          Top


          INOMHUS

          Top

          Män inomhus

          60 m 6.73 Odain Rose-92 Malmö/A 20. 2.21
          200 m 21.14 Nil de Oliveira-86 Norrköping 17. 2.13
            21.14 Nil de Oliveira-86 Växjö/TA 26. 2.17
          400 m 47.31 Nil de Oliveira-86 Göteborg/FH 27. 2.11
          800 m 1:47.62 Kalle Berglund-96 Växjö/TA 26. 2.17
          1000 m 2:23.33 Patrik Johansson-72 Berlin, GER 10. 2.95
          1500 m 3:36.63 Kalle Berglund-96 Torun, POL 6. 2.19
          1 mile 3:57.28 Emil Danielsson-97 Ostrava, CZE 2. 2.23
          3000 m 7:48.23 Emil Danielsson-97 Manchester, GBR 28. 1.23
          5000 m 14:01.90 Archibald Casteel-96 Sollentuna 12. 3.21
          60 m häck 7.73 Henrik Värendh-69 Valencia, ESP 28. 2.98
          Höjd 2.26 Patrick Thavelin-70 Borlänge 22. 2.96
          Stav 5.50 Carl-Johan Alm-69 Malmö/A 6. 2.93
          Längd 7.78 Anders Hoffström-55 Göteborg/Sc 6. 2.82
          Tresteg 14.93 Lahcen Sehmi-51 Malmö/K 18. 2.83
          Kula (7.26) 20.29 Leif Arrhenius-86 Köpenhamn 13. 2.13
          Vikt (15.88 kg) 22.55 Elias Håkansson-92 Växjö/Ti 23. 2.20
          Sjukamp 5.228 Adam Chiguer-91 Norrköping 8. 2.15
              (60 m 7.16; längd 7.19; kula 11.72; höjd 2.11; 60 m häck 8.68; stav 4.05; 1000 m 3:06.84)    
          Sjukamp 5.228 Philip Stömne-00 Birmingham, AL 7. 2.21
              (60 m 7.18; längd 6.74; kula 11.09; höjd 1.95; 60 m häck 8.40; stav 4.00; 1000 m 2:42.52)    
          4×200 m 1:27.52 Spårvägen Göteborg/FH 23. 2.14
              (André Drummond-90, Marvin Tay-90, Mattias Sunneborn-70, Nil de Oliveira-86)    
          4×400 och 4×800   Inga noteringar    
                   
          Bästanoteringar        
          2 miles 8:44.14 Henrik Skoog-79 Glasgow, GBR 18. 2.01
          Diskus 67.62 Daniel Ståhl-92 Växjö/Ti 25. 2.22

          Top

          Män 20-22 år inomhus

          60 m 6.78 Christopher Brusenback-93 Flagstaff, AZ 20. 2.15
          200 m 21.81 Thomas Nikitin-82 Malmö/A 26. 1.02
          400 m 47.45 Thomas Nikitin-82 Stockholm/G 18. 2.03
          800 m 1:47.62 Kalle Berglund-96 Växjö/TA 26. 2.17
          1500 m 3:37.69 Kalle Berglund-96 Birmingham, GBR 18. 2.17
          1 mile 4:01.00 Kalle Berglund-96 Athlone, IRL 21. 2.18
          3000 m 8:00.73 Henrik Skoog-79 Malmö/A 28. 1.01
          5000 m 14:47.59 Alexander Söderberg-88 New York, NY 20. 2.09
          60 m häck 7.76 Claes Albihn-71 Göteborg/FH 14. 2.92
          Höjd 2.10 Otto Brinkman-97 Norrköping 26. 1.19
          Stav 5.35 Carl-Johan Alm-69 Solna 11. 2.90
          Längd 7.49 Ronnie Skiöld-68 Göteborg/FH 4. 2.89
          Tresteg 14.63 Patrik Keskitalo-73 Örebro 19. 2.95
          Kula (7.26) 19.91 Niklas Arrhenius-82 A F Academy 28. 2.04
          Vikt (15.88 kg) 21.54 Elias Håkansson-92 Albuquerque, NM 14. 3.14
          Sjukamp 5.228 Philip Stömne-00 Birmingham, AL 7. 2.21
              (60 m 7.18; längd 6.74; kula 11.09; höjd 1.95; 60 m häck 8.40; stav 4.00; 1000 m 2:42.52)    
                   
          Bästanotering        
          Diskus 60.09 Daniel Ståhl-92 Tammerfors, FIN 8. 2.14

          Top

          Pojkar 18-19 år inomhus

          60 m 6.94 Leif Jonsson-70 Göteborg/FH 5. 2.89
          200 m 21.89 Leif Jonsson-70 Lidingö/B 10. 2.89
          400 m 48.69 Thomas Nikitin-82 Eskilstuna 11. 2.01
          800 m 1:54.98 Karim Mohammadi-89 Sätra 19. 1.08
          1500 m 3:53.64 Kalle Berglund-96 Sätra 1. 2.14
          3000 m 8:27.84 Oliver Löfqvist-98 Norrköping 28. 1.17
          60 häck (99.1) 8.00 Claes Albihn-71 Göteborg/FH 4. 2.89
          60 häck (106.7)* 7.98 Claes Albihn-71 Göteborg/FH 16. 2.90
          Höjd 2.15 Otto Brinkman-97 Sätra 24. 1.15
            2.15 Otto Brinkman-97 Sätra 31. 1.15
          Stav 4.90 Carl-Johan Alm-69 Solna 18. 1.88
            4.90 Carl-Johan Alm-69 Handen 30. 1.88
            4.90 Carl-Johan Alm-69 Karlstad/V 6. 2.88
          Längd 6.99 Ronnie Sköld-68 Handen 18. 1.87
          Tresteg 14.22 Oliver Ericsson-06 Sätra 9. 2.24
          Kula (6.0) 18.51 Daniel Ståhl-92 Växjö 13. 3.11
          Vikt (11.34 kg) 25.24 Leif Arrhenius-86 Kearns, UT 14. 2.04
          Sjukamp 4.690 Andrus Klaar-75 Göteborg/FH 26. 2.11
              (60 m 7.44; stav 3.85; längd 6.01 / 60 häck 8.76; höjd 1.91; kula 11.21; 1000 m 2:55.30)    
          Bästanoteringar        
          Kula (7.26) 17.10 Daniel Ståhl-92 Göteborg/FH 26. 2.11
          Vikt (15.88 kg) 20.97 Leif Arrhenius-86 Pocatello, ID 5. 3.05

          Top

          Pojkar 16–17 år inomhus

          60 m 7.14 Klas Ringdahl-77 Lidingö/B 10.12.94
          200 m 22.55 Thomas Nikitin-82 Sätra 3. 2.99
          400 m 49.22 Jan Olszowy-82 Malmö/A 28. 2.99
          800 m 1:57.76 Jan Olszowy-82 Sätra 3. 2.99
          1500 m 3:58.39 Gustav Svedbrant-81 Bollnäs 8. 2.98
          60 m häck (91.4) 8.28 Magnus Lindström-67 Malmö/K 20. 2.83
          Höjd 2.06 Isak Persson-95 Karlstad 22. 1.12
          Stav 4.70 Erik Thorstensson-89 Stockholm/G 2. 2.06
          Längd 7.12 Oliver Ericsson-06 Huddinge 29. 1.23
          Tresteg 14.35 Isak Persson-95 Örebro 15. 1.12
          Kula (5.0) 18.49 Leif Arrhenius-86 (5.44 kg) Pocatello, ID 15. 2.03
          Vikt (11.34) 23.21 Leif Arrhenius-86 Kearns, UT 1. 3.03
          Sjukamp 4.773 Oliver Ericsson-06 Växjö/TA 5–  6. 2.23
              (60 m 7.22; stav 3.63; längd 6.86 / 60 m häck 8.59; höjd 1.82; kula 11.50; 800 m 2:21.72)    

          Top

          Pojkar 15 år inomhus

          60 m 7.39 Oliver Ericsson-06 Örebro 27.11.21
          200 m 24.12 Thomas Nikitin-82 Malmö/A 16. 3.97
          400 m 54.17 Abdi-Kani Mohamed-84   .99
          800 m        
          1000 m 2:46.03 Albin Wägmark-01 Sätra 13. 2.16
          1500 m 4:16.54 Seyfudin Ahmed-84 Eskilstuna 7. 3.99
          3000 m 10:37.35 Christer Sjöberg-81 Lidingö/B 6. 2.96
          60 m häck (83.8) 9.23 Erik Thorstensson-89 Karlskrona 29. 2.04
          Höjd 1.85 Imran Lernebo-01 Göteborg/FH 6. 2.16
          Stav 4.07 Erik Thorstensson-89 Karlskrona 28. 2.04
          Längd 6.19 Lucas Christiansen-90 Sätra 15. 1.05
          Tresteg 12.38 Jacob Nilsson-05 Örebro 7. 3.20
          Kula (4.0 kg) 14.91 Jacob Nilsson-05 Örebro 7. 3.20
          Vikt (9.08 kg) 17.24 Jacob Nilsson-05 Örebro 8. 3.20
          Sjukamp 5.732 Erik Thorstensson-89 Karlskrona 29. 2.04
              (60 m 7.90; stav 4.07; längd 5.46 / 60 m häck 9.23; kula 10.84; 600 m 1:37.50)    

          Top

          Pojkar 14 år inomhus

          60 m 7.46 Hussein Al Khawaja-02 Sätra 13. 2.16
          200 m 24.05 Hussein Al Khawaja-02 Sätra 6. 2.16
          400 m 54.97 Hussein Al Khawaja-02 Lidingö/B 7. 2.16
          800 m 2:14.03 Mustafa Magan-82   .95
          1000 m 2:46.06 Gustav Gahne-01 Sätra 13.12.15
          60 m häck (83.8) 9.20 Oliver Ericsson-06 Sätra 12. 1.20
          Höjd 1.86 Imran Lernebo-01 Sätra 13.12.15
          Stav 2.65 Youness El Kadmiri-76   .90
          Längd 5.98 Lucas Christiansen-90 Sätra 31. 1.04
            5.98 Oliver Ericsson-06 Sätra 11. 1.20
          Tresteg 12.21 Oliver Ericsson-06 Uppsala 8. 2.20
          Kula (4.0) 13.08 Jacob Nilsson-05 Sätra 15.12.19
          Vikt (9.08) 14.63 Jacob Nilsson-05 Uppsala 21.12.19
          Sjukamp 3.786 Oliver Ericsson-06 Sätra 12. 1.20
              (60 m 7.68; stav 2.55; längd 5.98 / 60 häck 9.20; höjd 1.75; kula 10.42; 600 m 1:42.75)    
          4×200 m 1:43.00 Spårvägen Stockholm/G 8. 3.96
              (Nermin Halilovic-82, Jan Olszowy-82, Andreas Jälmestål-82, Thomas Nikitin-82)    

          Top

          Pojkar 13 år inomhus

          60 m 7.47 Hussein Al Khawaja-02 Sätra 13.12.15
          200 m        
          400 m 76.35 Per Ojala-   .95
          800 m 2:40.97 Thomas Ring-77   .89
          1000 m        
          60 m häck (76.2) 10.93 Bobo Sewall Bärnarp-10 Sätra 11. 2.23
          Höjd 1.55 Marion Rodriguez Åhrberg-11 Örebro 25.11.23
          Stav        
          Längd (zon) 5.06 Jacob Nilsson-05 Karlstad 10. 3.18
          Tresteg 11.92 Oliver Ericsson-06 (ej zon) Örebro/Ty 8.12.19
          Kula (3.0) 10.92 Jacob Nilsson-05 Huddinge 25. 3.18
          Trekamp 1.536 Andreas Jälmestål-82   .94
          4×200 m 2:08.03 Spårvägen Stockholm/G 8. 3.96
              (Malik Jobe-, Mattias Abrahamsson-, Johan Lidström-, Robin Haglund-)    

          Top

          Kvinnor inomhus

          60 m 7.29 Irene Ekelund-97 Norrköping 16. 2.19
          200 m 23.32 Moa Hjelmer-90 Norrköping 17. 2.13
          400 m 52.04 Moa Hjelmer-90 Göteborg/Sc 3. 3.13
          800 m 2:01.31 Malin Ewerlöf-72 Stockholm/G 20. 2.97
          1000 m 2:38.11 Malin Ewerlöf-72 Stockholm/G 25. 2.99
          1500 m 4:09.72 Malin Ewerlöf-72 Paris, FRA 8. 3.97
          3000 m 9:02.04 Lisa Havell-88 Eaubonne, FRA 12. 2.19
          5000 m 17:00.10 Rebecka Ringström-89 Sollentuna 12. 3.22
          60 m häck 8.20 Elin Westerlund-90 Athlone, IRL 15. 2.17
          Höjd 1.87 Jenny Isgren-78 Sätra 15. 1.06
          Stav 4.13 Alissa Söderberg-94 Uddevalla 23. 2.13
          Längd 6.71 Erica Jarder-86 Göteborg/Sc 2. 3.13
          Tresteg 14.08 Aina Griksaite-94 Klapeida, LTU 19. 2.23
          Kula (4.0) 18.29 Sara Lennman-96 Karlstad 17. 2.24
          Vikt (9.08) 21.25 Eleni Larsson-93 Sätra 6. 2.21
          Femkamp 4.021 Maria Richtnér-73 Sätra 3. 3.02
              (60 m häck 8.66; höjd 1.61; kula 12.83; längd 5.77; 800 m 2:22.07)    
          4×200 m 1:38.25 Spårvägen Örebro/Ty 19. 2.12
              (Marie Sönnerfors-93, Felicia Berglind-94, Gladys Bamane-89, Moa Hjelmer-90)    
          Bästanoteringar        
          60 yards häck 7.8m Helena Pihl-55 Provo, UT 8. 3.75
          Diskus 55.65 Heidi Schmidt-93 Växjö/Ti 31. 1.15

          Top

          Kvinnor 20–22 år inomhus

          60 m 7.29 Irene Ekelund-97 Norrköping 16. 2.19
          200 m 23.78 Moa Hjelmer-90 Malmö/A 19. 2.12
          400 m 52.29 Moa Hjelmer-90 Istanbul, TUR 9. 3.12
          800 m 2:05.61 Malin Ewerlöf-72 Stockholm/G 4. 2.92
          1500 m 4:16.10 Malin Ewerlöf-72 Stockholm/G 5. 2.92
          3000 m 9:44.69 Lena Örn-88 Bollnäs 28. 2.09
          60 m häck 8.44 Katharina Gråman-03 Sätra 10. 2.24
          Höjd 1.80 Anna Alexson-87 Karlstad 24. 1.09
          Stav 3.90 Alissa Söderberg-94 Malmö/A 8. 2.14
          Längd 6.09 Katharina Gråman-03 Uppsala 27. 1.24
          Tresteg 13.08 Marie Åhlander-78 Bollnäs 5. 2.00
          Kula (4.0) 14.31 Hannah Hilding-02 Albuquerque, NM 20. 2.24
          Vikt (9.08 kg) 18.95 Anneli Ståhl-90 Sätra 29.12.12
          Femkamp 3.500 Sabina Sandberg-93 Albuquerque, NM 26. 2.15
              (60 m häck 9.27; höjd 1.60; kula 10.19; längd 5.47; 800 m 2:31.28)    
          Bästanotering        
          60 yards häck 7.8m Helena Pihl-55 Provo, UT 8. 3.75

          Top

          Flickor 18–19 år inomhus

          60 m 7.60 Åsa Carlsson-72 Solna 12. 2.91
          200 m 24.45 Moa Hjelmer-90 Malmö/A 24. 2.08
            24.45 Moa Hjelmer-90 Bollnäs 1. 3.09
          400 m 54.19 Moa Hjelmer-90 Stockholm/G 18. 2.09
          800 m 2:31.03 Liva Gustavsson-01 Sätra 15. 2.20
          1500 m 4:31.41 Ebba Broms-05 Sollentuna 4. 2.23
          3000 m 9:36.37 Ebba Broms-05 Sollentuna 28. 1.23
          60 m häck (84.0) 8.99 Zehra Jusupovic-92 Kristianstad 9. 1.11
          Höjd 1.75 Sabina Sandberg-93 Norrköping 13. 2.11
          Stav 4.13 Alissa Söderberg-94 Uddevalla 23. 2.13
          Längd 5.63 Sabina Sandberg-93 Sätra 19. 2.11
          Tresteg 11.90 Aina Griksaite-94 Bollnäs 26. 2.12
          Kula (4.0) 12.59 Hannah Hilding-02 Uppsala 7. 2.20
          Vikt (9.08) 15.72 Anneli Ståhl-90 Västerås 18. 1.09
          Femkamp 3.629 Sabina Sandberg-93 Norrköping 13. 2.11
              (60 m häck 9.35; höjd 1.75; kula 9.58; längd 5.55; 800 m 2:32.84)    

          Top

          Flickor 16–17 år inomhus

          60 m 7.82 Gladys Bamane-89 Sätra 11. 2.06
          200 m 24.75 Moa Hjelmer-90 Göteborg/FH 25. 2.07
          400 m 56.51 Moa Hjelmer-90 Västerås 5. 3.06
          800 m 2:09.12 Carmen Cernjul-07 Karlstad 17. 2.24
          1500 m 4:29.59 Carmen Cernjul-07 Sollentuna 4. 2.23
          3000 m 9:59.98 Fanny Szalkai-08 Sollentuna 27. 1.24
          60 häck (76.4) 8.77 Alissa Söderberg-94 Sätra 20. 2.11
          Höjd 1.71 Sabina Sandberg-93 Sätra 6. 3.10
          Stav 4.10 Alissa Söderberg-94 Göteborg/FH 27. 2.11
          Längd 5.62 Åsa Carlsson-72 Solna 11. 2.89
          Tresteg 11.14 Sara Kiraly-82 Sätra 9. 4.99
          Kula (3.0) 13.81 Hannah Hilding-02 Växjö/TA 24. 2.19
          Vikt (7.26) 16.62 Tindra Törnestam-06 Göteborg/FH 12. 3.22
          Femkamp 3.625 Sabina Sandberg-93 Sätra 6. 3.10
              (60 m häck 9.36; höjd 1.71; kula 11.38; längd 5.26; 600 m 1:47.41)    
          4×200 m 1:56.73 Spårvägen Stockholm/G 8. 3.96
              (Marja Klingström-, Elinor Klingström-, Johanna Stribrant-, Jenny Andersson-)    

          Top

          Flickor 15 år inomhus

          60 m 8.06 Matilda Lindberg-97 Göteborg/FH 4.12.11
          200 m 25.60 Moa Hjelmer-90 Sätra 6. 2.05
          400 m 67.27 Liva Gustavsson-01 Huddinge 15. 1.16
          800 m 2:09.68 Carmen Cernjul-07 Växjö/TA 25. 2.22
          1000 m 3:00.42 Carmen Cernjul-07 Göteborg/FH 13. 3.22
          1500 m 4:37.52 Fanny Szalkai-08 Sätra 22. 1.23
          60 m häck (76.2) 9.25 Annina Stens-99 Sätra 4. 2.14
          Höjd 1.69 Moa Thorstensson-90 Göteborg/FH 27. 2.05
          Stav 3.14 Moa Thorstensson-90 Göteborg/FH 27. 2.05
          Längd 5.23 Moa Hjelmer-90 Sätra 5. 2.05
          Tresteg 10.43 Nicoline Lundin-01 Uddevalla 6. 3.16
          Kula (3.0) 11.15 Matilda Lindberg-97 Eskilstuna 6. 1.12
          Femkamp 3.117 Annina Stens-99 Väjxö/TA 8. 2.14
              (60 m häck 9.32; höjd 1.55; kula 10.26; längd 4.83; 600 m 1:55.39)    
          Sexkamp* 3.918b Doreen Namayanja-75 Karlstad/V 3. 2.90
              (60 m häck 9.26; kula 9.82; längd 5.04 / 60 m 8.2m; höjd 1.58; 600 m 1:57.64)    

          Top

          Flickor 14 år inomhus

          60 m 8.23 Annina Stens-99 Sätra 25. 3.12
          200 m 26.85 Moa Hjelmer-90 Sätra 6. 3.04
          400 m 64.05 Caroline Cedergren-02 Lidingö/B 7. 2.16
          800 m 2:23.3m Carina Andersson-68   .82
          1000 m  3:00.94 Fanny Szalkai-08 Södertälje 20. 3.22
          1500 m  4:40.29 Fanny Szalkai-08 Sollentuna 19. 2.22
          60 m häck (76.2) 9.63 Julia Håkansson-03 Uppsala 18. 3.17
          Höjd 1.57 Sofia Masrour-91 Sätra 20. 2.05
          Stav 2.91 Moa Thorstensson-90 Karlstad/V 20. 3.04
          Längd (zon) 5.20 Viktoria Gustafsson-84   .98
          Längd 4.88 Kristelle Grahn-06 Sätra 2. 2.20
          Tresteg 10.18 Celina Reichardt-99 Västerås 17. 3.13
          Kula (3.0 kg) 11.20 Tindra Törnestam-06 Örebro 29. 2.20
          Vikt (7.26 kg) 14.58 Tindra Törnestam-06 Sätra 24. 3.20
          Femkamp 1.478 Liva Gustavsson-01 Sätra 11. 1.15
              (12.40; 1:24; 5.75; x; 1:54.85)    
          4×200 m 2:00.71 Spårvägen Stockholm/G 8. 3.96
              (Jessica Rydell-, Karin Axelsson-, Noor Farhan-, Sara Kiraly-82)    

          Top

          Flickor 13 år inomhus

          60 m        
          200 m        
          300 m        
          600 m 1:41.83 Carmen Cernjul-07 Sätra 2. 2.20
          800 m 2:21.15 Carmen Cernjul-07 Sätra 19. 1.20
          1000 m        
          1500 m 4:49.40 Fanny Szalkai-08 Uppsala 9. 2.20
          60 m häck (76.2)        
          Höjd        
          Stav        
          Längd        
          Tresteg        
          Kula (2.0 kg)        
          Kula (3.0 kg*) 11.60 Tindra Törnestam-06 Sätra 15.12.19