Inför avslutande 4×100 m var ställningen mellan Ullevi och Spårvägen 76–76 och poängskillnaden blev till slut en enda poäng sedan Ullevi vunnit stafetten med en dryg sekund på 40.54. Det var sol och drygt 20 grader på Heden och en mestadels hård medvind på upploppet och i längd-tresteg. Det innebar en ”vägg” på bortre långsidan vilket innebar tuffa förhållanden för rundbanelöparna och en bärande motvind i diskus.
Det sistnämnda utnyttjade Daniel Ståhl på bästa sätt. Han inledde med 65.26, fortsatte med 66.74 och så årsbästat 68.12 i tredje som förstärkte hans sjundeplats i världsstatistiken. Några timmar senare vann Daniel kula på 18.26 och upprepade därmed dubbeln från Borås i fjol.
På 200 m nådde Dennis Leal och Mölndals Felix Svensson mållinjen samtidigt och målfotot visade att Felix var hundradelen före på 20.92. Bara 0.02 över EM-kvalgränsen även om vindmätaren visade +2.4 m/s. Några timmar tidigare vann Dennis 100 m på 10.44w.
Antalet grensegrar fördelade sig 6–6 mellan Ullevi och Spårvägen men för Spåret blev det också en 5:e- och två 6:e-platser (varav en skada på 400 m där Estifanos Faid drabbades av en bristning redan i första kurvan) medan Ullevis lägsta placering var en femte.
Efter sex raka segrar 2011–2016 har det nu blivit hårfina förluster två år i rad nu (en poäng båda gångerna). I Malmö nästa år vänder vi på det.
Lag-SM, Helsingborg 6/7 2018
1) Ullevi 82
2) Spårvägen 81
3) Hässelby 64
4) Örgryte 63
5) Mölndal 47
6) Göta 41
Resultaten