Spårvägens Friidrottsklubb

Spårvägens Friidrottsklubb
Erik Thorstensson, t v, tog silver i stav vilket är hans hittills bästa SM-insats. Vann gjorde Örgrytes David Kappelin och med Växjös Simon Assarsson som på bronsplats. Foto: Deca Text&Bild

15 SM-medaljer i Söderhamn

Spårvägen tog 15 medaljer i Söderhamn – 3 guld, 7 silver och 5 brons – vilket kan kan jämföras med 17 i Umeå 2014. Totalt blev det nu 28 medaljpoäng gör mästerskapet till Spårets fjärde bästa någonsin.

Det blev ett bra SM som medaljmässigt bara överträffas av endast Stockholm 2012 samt Gävle 2011 och Umeå 2014. Tittar man på standarpoäng blev utfallet 75 för män och 28 för kvinnor vilket ger en total på 103. Bara två gånger har Spåret nått en högre siffra. De 75 manliga poängen innebär att klubbrekordet från i fjol slogs med två pinnar och att Spårvägen är bästa herrklubb på Friidrotts-SM för sjunde året i följd.
Totalt har vi på manliga sidan samlat ihop hela 187 p vilket innebär att standarsegern i praktiken är klar trots att mångkamps- och terräng-SM återstår. Avståndet till tvåan Hässelby är fantastiska 109 p. Allt pekar på att när terrängen i Uddevalla i oktober summeras så har vi som första klubb genom tiderna överträffat tvåhundra poäng. 2012 satte vi det gällande rekordet med 199.

Spårvägens SM-medaljer de senaste åren
2015 Söderhamn: 3+7+5 = 15 (28 medaljpoäng)
2014 Umeå: 5+6+6 = 17 (33)
2013 Borås: 4+4+6 = 14 (26)
2012 Stockholm: 8+4+5 = 17 (37)
2011 Gävle: 5+8+2 = 15 (33)
2010 Falun: 4+2+3 = 9 (19)
2009 Malmö: 3+2+3 = 8 (16)
2008 Västerås: 3+6+3 = 12 (24)
2007 Eskilstuna: 3+4+1 = 8 (18)
2006 Sollentuna: 1+4+0 = 5 (11)
2005 Helsingborg: 0+1+2 = 3 (4)
2004 Karlstad: 3+2+1 = 6 (14)
2003 Norrtälje: 1+1+1 = 3 (6)
2002 Gävle: 2+3+0 = 5 (11)

Standarpoängen de senaste åren där män och kvinnor summerats
2015 Söderhamn: 75+28 = 103
2014 Umeå: 73+42 = 115
2013 Borås: 54+33 = 87
2012 Stockholm: 69+42 = 111
2011 Gävle: 67+31 = 98
2010 Falun: 46+28 = 74
2009 Malmö: 50+21,5 = 71,5
2008 Västerås: 53,5+26 = 79,5
2007 Eskilstuna: 42+24 = 66
2006 Sollentuna: 27+19 = 46
2005 Helsingborg: 14+15 = 29
2004 Karlstad: 27+11 = 38
2003 Norrtälje: 22,5+8 = 30,5
2002 Gävle: 30+6 = 36

Resultat Friidrotts-SM i Söderhamn 7–9/8 2015

Guld (3)
M 1500 m: Kalle Berglund 3:49.93 (vann med 0.35)
M Kula: Daniel Ståhl 18.58 (vann med 35 cm)
M Slägga: Elias Håkansson 71.31 (7 cm från klubbrekordet)

Silver (7)
M 200 m: Nil de Oliveira 20.92w (0.37 från guld)
M 800 m: Kalle Berglund 1:48.39 (0.33 från guld)
M 1500 m: Johan Walldén 3:50.28 (0.35 från guld)
M Stav: Erik Thorstensson 5.17 (5 cm från guld)
M Kula: Niklas Arrhenius 18.23 (35 cm från guld)
K 200 m: Moa Hjelmer 23.65 (0.02 från guld)
K Längd: Erica Jarder 6.54 (12 cm från årsbästa)

Brons (5)
M 10 000 m: Ebba Tulu Chala 30:05.78 (2 sekunder från pers)
M Diskus: Daniel Ståhl 60.20 (2.87 från silver)
K 100 m: Gladys Gamane 11.75 (pers med 0.05)
K 200 m: Gladys Bamane 24.10 (pers med 0.10)
K Diskus: Heidi Schmidt 51.67 (72 cm från silver)

Fyra (5)
M 400 m: Axel Bergrahm 44.80 (0.12 från brons)
M 1500 m: William Levay 3:51.06 (0.93 från brons)
M Längd: Adam Chiguer 7.37 (5 cm från brons)
M Diskus: Niklas Arrhenius 59.68 (52 cm från brons)
K 10 000 m: Cecilia Norrbom 35:24.21 (4 sekunder från pers)

Femma (4)
M 5000 m: Ebba Tulu Chala 14:26.18 (7 sekunder från pers)
M 10 000 m: Fredrik Uhrbom 30:13.85 (20 sekunder från årsbästa)
M 110 m häck: Marvin Tay 14.21 (0.09 från final)
K 100 m: Isabelle Eurenius 11.88 (0.05 från årsbästa)

Sexa (4)
M 1500 m: Karim Mohammadi 3:52.11 (3:50.23, pers, i försöken)
M 3000 m hinder: Anders Fox 9:32.46 (11 sekunder från pers)
M Höjd: Adam Chiguer 2.00 (10 cm från brons)
K 5000 m: Cecilia Norrbom 16:54.42 (11 sekunder från pers)

Sjua (2)
M 100 m: Nil de Oliveira 10.76 (0.10 från årsbästa
K 200 m: Isabelle Eurenius 24.39 (årsdebut)

Åtta (4)
M 800 m: Johan Walldén 1:52.77
M Längd: Alexander Wittlock 7.01
M Spjut: Joachim Ivarsson 67.08
K Stav: Emma Kiviniemi Andersson 3.74

Elva
K 10 000 m: Mikaela Larsson 37:09.64 (pers med över två minuter)

Tolva
M Spjut: Sebastian Ruthström 56.32
K Diskus: Julia Viberg 44.75

Sextonde ()
M 10 000 m: Jens Nielsen 32:36.17

Ej start i finalen
M 1500 m: John Foitzik (sjuk) (3:55.14 i försöken)

Ej start i semifinalen
M 100 m: Christopher Brusenback (10.97 i försök)

Utslagen i semifinal
M 100 m: Carl Armfelt 10.81

Utslagen i försök
M 400 m: Truls Axelson 49.29 (pers med ##)
M 400 m: Martin Cameron 50.88

K 800 m: Elina Johansson 2:15.76

Bröt i direktfinalen
M 10 000 m: Olle Walleräng
K 1500 m: Elina Johansson

Anmärkning
K 100 m häck: Elin Westerlund prickade av sig men startade inte p g a skadekänning.